MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Wszystkie ręce na pokład”. Wielka przeprowadzka zamojskiego I LO

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Wprawdzie zamojscy radni muszą jeszcze podjąć odpowiednią uchwałę w sprawie przekształcenia zamojskiego I Liceum Ogólnokształcącego (stanie się to prawdopodobnie 29 stycznia), ale szkoła już w piątek (26 stycznia) rusza z wielką przeprowadzką do nowej siedziby. Od 1 lutego będzie to pięknie odnowiony gmach Akademii Zamojskiej.

- Nasza szkoła od 2019 roku funkcjonowała w tymczasowej siedzibie (chodzi o dawny pałac rodziny Zamoyskich – przyp. red.). Teraz wracamy do zrewitalizowanego, historycznego budynku Akademii Zamojskiej, co wymaga nakładu wielu sił i środków finansowych – mówi Agnieszka Kowal, dyrektor I LO w Zamościu. - Dlatego zwróciliśmy się do mieszkańców miasta z prośbą o pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Odzew była duży. Wsparcie zaoferowali m.in. urzędnicy z zamojskiego UM, ale także rodzice naszych uczniów oraz m.in. dyrektorzy innych szkół, którzy delegują do nas np. swoich konserwatorów.

Pozytywne skutki społeczne

Całkowity koszt remontu gmachu Akademii Zamojskiej (jej budowę rozpoczęto w 1593 roku) to ponad 41 mln 546 tys. zł. Z tego ok. 24 mln zł to unijna dotacja. Efekty są znakomite. - Obecnie szkoła wygląda pięknie, cudownie. Są w niej nowe podłogi, odnowione ściany, została także zamontowana winda – wylicza dyrektor Agnieszka Kowal. - W gmachu będą też działać inne, zamojskie instytucje z którymi będziemy współpracować. To także jest ważne.

Do I LO w Zamościu uczęszcza obecnie 960 uczniów. Przeprowadzka tej szkoły rozpocznie się w piątek (26 stycznia) w godz. 10-13. Jej hasło (znalazło się m.in. w komunikacie zamojskiego UM) to „Wszystkie ręce na pokład”. Każda pomoc będzie wówczas mile widziana. Piątkowa akcja ma być jednak tylko początkiem przeprowadzki planowanej przez całe ferie zimowe.

Bez formalności jednak się nie odbędzie. O co chodzi? Pierwsza uchwała zamojskiej Rady Miejskiej w sprawie przekształcenia I LO została podjęta 28 sierpnia ubiegłego roku. „W związku z dopuszczeniem do użytku, po zakończeniu remontu obiektu „Akademii Zamojskiej” zachodzi potrzeba przeniesienia realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych z tymczasowej siedziby do wyremontowanego obiektu” - czytamy w uzasadnieniu sierpniowej uchwały”.

Agnieszka Kowal, która wcześniej była dyrektorką Wydziału Oświaty zamojskiego UM napisała w tym dokumencie także o przewidywanych skutkach całego przedsięwzięcia. „Wejście w życie projektowanej uchwały będzie miało pozytywne skutki społeczne – społeczność I LO oczekuje powrotu do swojej pierwotnej siedziby – zapewniała dyrektor Agnieszka Kowal. „Przeniesienie siedziby szkoły nie spowoduje zmian w jej organizacji, a tym samym nie rodzi skutków kadrowych”.

Charakter techniczny

Teraz radni muszą podjąć jeszcze jedną uchwałę o przekształceniu zamojskiego I LO. Jest ona bardziej szczegółowa od poprzedniej. Tym razem w dokumencie pojawiła się data realizacji przedsięwzięcia. To 1 lutego 2024 r. W projekcie czytamy także o zakończeniu remontu zabytkowego gmachu dawnej Akademii Zamojskiej oraz o dopuszczeniu obiektu do użytkowania.

- Obie uchwały są właściwie tylko formalnością. Określiłbym, że mają charakter techniczny. Zatem odpowiednia uchwała na najbliższej sesji powinna zostać przegłosowana, bo na komisjach radni nie mieli na ten temat zastrzeżeń – zapewnia Piotr Błażewicz, przewodniczący zamojskiej Rady Miejskiej.

Uchwała zostanie prawdopodobnie podjęta w poniedziałek (29 stycznia).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Wszystkie ręce na pokład”. Wielka przeprowadzka zamojskiego I LO - Zamość Nasze Miasto

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto