Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biała Podlaska jako jedno z pierwszych miast wdrożyła pomoc dla przedsiębiorców. Jakie jeszcze zmiany i udogodnienia?

Redakcja
screenshot z transmisji live na profilu prezydenta Michała Litwiniuka
Podczas kolejnej transmisji live za pośrednictwem Facebooka, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk przedstawił mieszkańcom nowe zmiany oraz postanowienia wdrożone w przeciągu ostatniego miesiąca.

Ostatnio podjęte przez bialskie władze działania mają na celu pomoc przedsiębiorcom. Wśród nich pojawia się m.in. zwolnienie z podatku od nieruchomości, zwolnienie z opłaty prolongacyjnej, odstąpienie od poboru czynszu za wynajem gruntów miejskich pod działalność gastronomiczną, a także zwolnienie przedsiębiorców z czynszu za najem lokali z zasobów spółki miejskiej ZGL za trzy najbliższe miesiące bieżącego roku.

- Możemy z satysfakcją przyznać, że to, że wspólnie dbamy o miasto, że wspólnie przyczyniamy się do tego, by budżet miasta był zdrowy - mówił prezydent miasta, Michał Litwiniuk. - Dzisiaj daje nam to ten komfort, że nie musimy rezygnować z inwestycji, aby pomóc bialskim pracodawcom i pracownikom, wartość tego wsparcia to nawet 7 mln zł.

Bialski prezydent przyznał, że podjęcie takich rozwiązań jest działaniem pionierskim, gdyż władze miasta zareagowały tak szybko jak było to możliwe, kiedy specustawa COVID-19 została 31 marca rozszerzona o nowe przepisy.

- Jesteśmy czwartym miastem w województwie lubelskim, które wprowadziło rozwiązania pomagające przedsiębiorcom - stwierdził Litwiniuk. - Także przedsiębiorcy prowadzący działalność jako osoby fizyczne będą mieli możliwość ubiegania się o zwolnienie z podatku za przewidziane w uchwale miesiące - dodał.

Ponadto, w Białej Podlaskiej pojawiły się również nowe działania mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wśród nich znalazło się zawieszenie biletów długookresowych wszystkich pasażerów komunikacji miejskiej, zmniejszenie o 50% opłaty za żłobki, zawieszenie opłaty za pobyt powyżej 5 godz. w przedszkolach. Zmienił się także sposób w jaki paczki z żywnością dostarczane są potrzebującym. Miasto z pomocą służb porządkowych i harcerzy dostarczyło paczki bezpośrednio do domów wszystkich 400 rodzin, które korzystają z takiej pomocy. Ponadto w okresie świąt wielkanocnych bialskie władze przekazały 140 najbardziej potrzebującym rodzinom wskazanym przez MOPS i Caritas paczki zawierające wielkanocne śniadanie.

Do bialskiego prezydenta zgłaszają się także handlarze z „Babskiego Rynku” przy ul. Janowskiej z pytaniami, kiedy handel na tamtejszym targowisku zostanie wznowiony. Obecnie targowisko jest zamknięte ze względu na to, że jest to teren nieogrodzony i trudno byłoby zachować na nim środki bezpieczeństwa.

- Postaramy się wznowić tę sprzedaż w przyszłym tygodniu, jednak wraz z Zakładem Gospodarki Lokalowej musimy logistycznie przeanalizować wszystkie możliwości, by handel odbywał się w bezpiecznych warunkach - mówił bialski prezydent.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto