MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. Zabytkowa brama odzyskuje dawny blask. Pracy jednak nie brakuje

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Stara Brama Lwowska to jeden z najważniejszych zabytków Zamościa. Budowla powstała pod koniec XVI wieku i nadal pełni swoją funkcję (obecnie mogą z niej jednak korzystać tylko piesi). Zabytek był jednak w złym stanie. Dlatego ruszyły remonty.

Pieniądze na pierwszy etap zaplanowanych robót udało się zamojskim urzędnikom pozyskać w ubiegłym roku. Inwestycja pochłonęła wówczas 394 tys. zł, z czego 190 tys. zł stanowiło ministerialne dofinansowanie (w ramach konkursu „Ochrona zabytków 2022”).

Klęczący patron miasta

Wykonano wówczas prace konserwatorskie i restauratorskie. To „spięcia sklepienia” oraz popękanych ścian z nierdzewnych drutów, odnowienie tyłu attyki oraz m.in. znacznej części elewacji. Ponadto wyremontowano kamienne nakrywy budowli. To nie koniec. Obecnie wykonywana jest izolacja pionowa i pozioma: wzdłuż ceglanej ściany południowej (wewnątrz obiektu).

Zaplanowano również prace konserwatorskie w najcenniejszym fragmencie zabytku. Chodzi o kamienną elewacje po stronie wschodniej z cokołem i portalem oraz bogato zdobioną attyką. Część robót już wykonano. Jak czytamy w komunikacie zamojskiego UM, najwięcej uwagi i czasu zajęły prace konserwatorskie na szczycie zabytkowe bramy.

„W obrębie” tympanonu znajduje się tam płaskorzeźba przedstawiająca św. Tomasza Apostoła, patrona miasta, klęczącego przed Chrystusem Zbawicielem. Po bokach możemy zobaczyć dwa kartusze z herbem rodziny Zamoyskich. Na fryzie umieszczona jest natomiast łacińska inskrypcja: „Zwycięzco grzechu, piekła i śmierci odeprzyj wściekłe ataki wszystkich nieprzyjaciół”.

Co tam zostało wykonane?

Metoda nieinwazyjna

„Wszystkie elementy attyki zostały poddane gruntownemu oczyszczeniu metodą chemiczną” – zapewniają zamojscy urzędnicy. „Jednak, ze względu na wyjątkowo silne zanieczyszczenie kamienia przez gnieżdżące się na attyce ptaki, zastosowano metodę nieinwazyjną – laserem (...)”.

Ten etap robót pochłonie w sumie ponad 345 tys. zł. Zamojski UM pozyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel. To 250 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamość. Zabytkowa brama odzyskuje dawny blask. Pracy jednak nie brakuje - Zamość Nasze Miasto

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto