MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy laureatów konkursu "Książka Roku 2022". Doceniono publikację naszego redakcyjnego kolegi

Jakub Sarek
Publikacje nagrodzone i nominowane w "Konkursie na książkę roku 2022" do końca czerwca można oglądać na wystawie znajdującej się na pierwszym piętrze biblioteki wojewódzkiej
Publikacje nagrodzone i nominowane w "Konkursie na książkę roku 2022" do końca czerwca można oglądać na wystawie znajdującej się na pierwszym piętrze biblioteki wojewódzkiej Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie/Facebook
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie wręczyła laury i wyróżnienia w konkursie "Książka Roku 2022". Nagrodę specjalną dyrektora placówki otrzymała Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, którą doceniono za aktywność wydawniczą i ciekawą szatę graficzną publikacji, m.in. trzeciego, rozszerzonego wydania "Państwa Zamojskiego" autorstwa naszego redakcyjnego kolegi, Bogdana Nowaka.

Była to już siedemnasta edycja organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Lublinie konkursu.

Jak czytamy na stronie placówki, jego celem jest promocja dorobku edytorskiego Lubelszczyzny, a zwłaszcza publikacji dotyczących jej historii, tradycji kulturalnych i walorów krajoznawczo-turystycznych.

Do literackiej rywalizacji zgłoszono w tym roku 63 pozycje. Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych.

Laureatami Wawrzynu Pawła Konrada w Konkursie „Książka Roku 2022” zostały:

W kategorii Książka o Lublinie

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
za książkę Tomasza Pietrasiewicza, Tajemniczy Lublin. Imaginarium.

W kategorii Lublin: wydawnictwo albumowe

Teatr Stary w Lublinie

za album Teatr Stary. 10 lat.

W kategorii Książka o Lubelszczyźnie

Muzeum Narodowe w Lublinie

za książkę Marioli Tymochowicz, Stroje Tradycyjne Województwa Lubelskiego. Strój janowsko-kraśnicki.

W kategorii Lubelszczyzna: wydawnictwo albumowe

Roztoczański Park Narodowy

za album Pawła Marczakowskiego, Konik polski. Dzikość z natury

W kategorii Publikacje wydane przez biblioteki województwa lubelskiego

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie

za książkę Konstantego Mariana Mścisława Steckiego, Hrubieszów. Ileż wspomnień nazwa ta wywołuje! Pamiętniki.

Wyróżnienia za szczególne walory edytorskie i formę przekazu otrzymały Parafia rzymsko-katolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Kocku za publikację „Mayn Shtetl Kotsk”. Polsko-żydowski fenomen Kocka, pod redakcją ks. prał. Bogdana Krawczyka i innych oraz Oddział Lubelski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za serię wydawniczą „Książki Duma Lublina” przygotowaną przez Lubelską Bibliotekę Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wyróżniona została również prof. Hanna Pelcowa za Słownik gwar Lubelszczyzny. T. X: Obrzędowość i obyczajowość ludowa.

Nagroda specjalna Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie powędrowała do Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego. Oficynę doceniono za aktywność wydawniczą i ciekawą szatę graficzną publikacji, m.in. trzeciego wydania "Państwa Zamojskiego". Autorem tej pozycji jest nasz redakcyjny kolega, Bogdan Nowak.

- To bardzo sympatyczne, kolejne wyróżnienie. Cały ten konkurs jest szczególnie szczęśliwy dla mnie i chyba całego zespołu Książnicy Zamojskiej – mówi Nowak.

- W ubiegłym roku doceniona została książka pt. „Zamość. Ulice i place” (uzyskała w swojej kategorii tytuł „Książka roku"). Napisałem ją wspólnie z Jakubem Żygawskim. Dwa lata temu wyróżnienie otrzymał natomiast mój tomik poezji „Wiosna w reżimie sanitarnym”. A to tylko książki napisane przez mnie lub których jestem współautorem. Nagród i wyróżnień dla Książnicy było więcej. Warto to zauważyć – podkreśla Bogdan Nowak.

- Są one zasługą niezwykłego zespołu Książnicy Zamojskiej, którym dowodzi dyrektor Piotr Bartnik. Za skład i piękną szatę graficzną wszystkich tych publikacji jest odpowiedzialny Leszek Wygachiewicz. To naprawdę bardzo zdolny człowiek. Korektę wykonała natomiast Ania Rudy. Wspierał nas także Piotr Piela (jest także autorem jednej z nagrodzonych dzisiaj publikacji - przyp. red.) oraz cały zespół zamojskiej biblioteki. Wszyscy mamy zatem powody do radości - zaznacza.

Nagrodzone i nominowane dzieła będzie można zobaczyć na stronie internetowej WBP. Do końca czerwca będą ona także dostępne na pokonkursowej wystawie znajdującej się na pierwszym piętrze wojewódzkiej biblioteki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznaliśmy laureatów konkursu "Książka Roku 2022". Doceniono publikację naszego redakcyjnego kolegi - Kurier Lubelski

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto