18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Farma fotowoltaiczna w Bordziłówce: Gminy chcą czerpać zysk ze słońca

Agnieszka Ciekot
Jeszcze w tym roku w Bordziłówce powstanie pierwsza na Lubelszczyźnie elektrownia słoneczna.
Jeszcze w tym roku w Bordziłówce powstanie pierwsza na Lubelszczyźnie elektrownia słoneczna. sxc.hu
W Bordziłówce powstanie pierwsza farma fotowoltaiczna na Lubelszczyźnie. Na budowę elektrowni słonecznej zdecydowało się pięć podlaskich gmin.

- Jesteśmy na etapie ogłoszenia przetargu na wykonanie farmy fotowoltaicznej. Wykonawcę wybierzemy pod koniec kwietnia – mówi Kazimierz Weremkowicz, wójt gminy Rossosz, która wspólnie z czterema innymi gminami (Jabłoń, Podedwórze, Sosnowica i Wisznice) zawiązała spółkę Energia Doliny Zielawy. I to ona zajmie się obsługą elektrowni słonecznej.

Farma fotowoltaiczna w Bordziłówce: Prąd popłynie jesienią

Jeśli wszystko ułoży się po myśli samorządowców to budowa ruszy w na przełomie maja i czerwca, a prąd ze słońca wytwarzany będzie na Podlasiu jeszcze w tym roku. – Farma będzie miała moc 1,4 MW i wyprodukuje tyle prądu ile zużyje pięć gmina na oświetlenie budynków użyteczności publicznej i dróg – tłumaczy Weremkowicz. Elektrownia powstanie we wsi Bordziłówka w gminie Rossosz. Spółka planuje zakupić trzy hektarową działkę na której zainstalowanych zostanie ponad 5 tysięcy paneli fotowoltaicznych.

Wybór lokalizacji nie był przypadkowy. – Lokalizacja musiała spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim mieć odpowiednią wielkość, musiała być położona w miejscu niezacienionym i przez które przebiega linia średniego napięcia mogąca odebrać prąd z elektrowni – tłumaczy wójt gminy Rossosz.

Farma fotowoltaiczna w Bordziłówce: 450 tys. zysku w ciągu roku?

Cała inwestycja opiewa na ponad 9 mln zł. Sfinansowana zostanie z unijnej dotacji i kredytu, który planuje zaciągnąć spółka.

Gminy liczą, że na prądzie wytwarzanym ze słońca uda się zarobić spore pieniądze. – Patrząc na warunki nasłonecznienia na Lubelszczyźnie, a także na projekt nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii to wszystkie znaki na niebie wskazują, że jednak ta spółka będzie dochodowa. Planowane dochody mogą wynieść w ciągu dwóch lat 900 tys. zł – podkreśla Dariusz Łobejko, wójt gminy Jabłoń. – Pojawią się też nowe miejsca pracy – dodaje Krzysztof Chilczuk, wójt gminy Podedwórze.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto