Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Województwo lubelskie. Stan wyjątkowy potrwa dłużej. „Do wszystkiego się można przyzwyczaić”

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski
Samorządowcy z przygranicznego pasa objętego stanem wyjątkowym szykują się na kolejne dwa miesiące utrudnień. – Dostosujemy się do sytuacji – zapewniają.

- Rząd zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni - poinformował we wtorek (28 września) rzecznik rządu Piotr Müller. Wcześniej doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim.

Stan wyjątkowy na części województw lubelskiego i podlaskiego został wprowadzony 2 września na 30 dni. Zgodnie z prawem może on zostać przedłużony raz i na okres nie dłuższy niż 60 dni. Według rzecznika rządu sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna. - Naszym obowiązkiem jest nie tylko zabezpieczyć granicę Polski, ale i Unii Europejskiej – podkreślił Piotr Müller.

Jacek Danieluk, burmistrz Terespola, do zapowiedzi wydłużenia stanu wyjątkowego podchodzi spokojnie. - To decyzja słuszna i właściwa. Jeśli ktoś tego nie rozumie to mogę tylko nad tym ubolewać – mówi Kurierowi. Jego zdaniem służby pracujące na terenie objętym stanem wyjątkowym działają dobrze. – Są kontrole na drogach wjazdowych i wyjazdowych z miasta, ale nie jest to zbyt uciążliwe dla mieszkańców. Wszystko odbywa się sprawnie i profesjonalnie – przekonuje burmistrz Danieluk. Jak wyjaśnia, życie przygranicznego Terespola nie zmieniło się zbyt wiele w czasie stanu wyjątkowego. – Sklepy są pootwierane, firmy pracują normalnie, uroczystości kościelne i rodzinne się odbywają. Staramy się podchodzić do tych przejściowych trudności ze zrozumieniem – opowiada Jacek Danieluk. – Tylko turystów z Białorusi nie ma – dodaje.

- Miesiąc przeleciał nam szybko i bez większych problemów, ale przedłużanie tej sytuacji jest zbyteczne – uważa natomiast Jerzy Troć, wójt gminy Kodeń. Zwraca uwagę na rolników poszkodowanych przez stan wyjątkowy. Powodem jest brak polowań. – Na naszym terenie nie można poruszać się z bronią, więc dziki sieją spustoszenie w uprawach kukurydzy. Straty są poważne – mówi Jerzy Troć. Jak twierdzi, sprawy nie ułatwiały też zakończone już rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021. – Huk wystrzałów i inne działania wojskowych na Białorusi wystraszyły zwierzęta, które uciekły na stronę polską i niszczyły pola naszych rolników – relacjonuje wójt Troć.

Na straty narzekają też osoby zarabiające na turystach. – Na odwoływanych rezerwacjach traci część obiektów agroturystycznych. Na brak zainteresowania nie może narzekać jedynie Dom Pielgrzyma w Kodniu, gdzie na czas stanu wyjątkowego zostali zakwaterowani policjanci – dodaje.

We Włodawie ubolewają, że z powodu stanu wyjątkowego nie odbyły się dwie prestiżowe imprezy - Festiwal Trzech Kultur i Międzynarodowy Trójstyk Literacki. – Ich odwołanie to duże straty nie tylko dla organizatorów, ale też dla przedsiębiorców, którzy przy okazji tych wydarzeń mogli zarobić – mówi Edyta Słabko, sekretarz miasta. Przyznaje, że przedłużenie restrykcji może odbić się na kondycji włodawskich firm. - Każdy się zastanawia co dalej, ale przedsiębiorcy wiedzą, że mogą starać się o rekompensaty. Wydłużenie stanu wyjątkowego może być korzystne dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze tego zrobić – wyjaśnia.

Jak będą wyglądały kolejne dwa miesiące w stanie wyjątkowym? Leszek Chwedczuk, wójt gminy Janów Podlaski mówi krótko: – Jeśli będzie oficjalna decyzja, to będziemy dostosowywać się do obowiązujących przepisów.

Podobnie myśli Edyta Słabko, sekretarz włodawskiego magistratu: - Trudno powiedzieć co się wydarzy. Skoro zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, to się dostosujemy. Do wszystkiego można się przyzwyczaić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Województwo lubelskie. Stan wyjątkowy potrwa dłużej. „Do wszystkiego się można przyzwyczaić” - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto