Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawa. Mieszkańcy skarżą się na czarny pył osiadający na terenie ich posesji

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Czarny pył na jednej z posesji we Włodawie w pobliżu ciepłowni.
Czarny pył na jednej z posesji we Włodawie w pobliżu ciepłowni. nadesłane
- Mieszkam w tej okolicy około 10 lat, moi dziadkowie mieszkali tam wcześniej, ale podobnej ilości pyłów i zanieczyszczeń nikt nie pamięta z okolicznych mieszkańców - mówi Mariusz Zańko radny powiatu włodawskiego. Jak podkreśla chodzi o zanieczyszczenia terenu Włodawy w promieniu kilkuset metrów od ciepłowni miejskiej we Włodawie oraz o zanieczyszczenie powietrza.

Mariusz Zańko poinformował nas, że w ostatnim okresie otrzymał wiele apeli i pytań, które jako radny powiatowy i mieszkaniec Włodawy przekazał pismem do osób i podmiotów odpowiedzialnych w celu wyjaśnienia i zdiagnozowania sprawy.

- Czym pali MPGK w ciepłowni miejskiej? Dlaczego wskazany teren jest tak zanieczyszczony? Dlaczego zanieczyszczonym powietrzem muszą oddychać nasze dzieci i rodziny? Czy są używane filtry w ciepłowni miejskiej? Czy takie zanieczyszczanie terenu i powietrza nie szkodzi naszemu zdrowiu? Kto posprząta prywatne posesje, elewacje domów i teren infrastruktury publicznej (chodnik i drogi)? - dopytuje w wysłanym piśmie Mariusz Zańko.

O wyjaśnienie tej interwencji poprosiliśmy Huberta Ratkiewicza prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. we Włodawie.

- Czarny osad stwierdzony na posesjach będących w sąsiedztwie Ciepłowni Miejskiej pochodzi ze zrywania się lekkich cząstek (popiół, koksik itp) z hałdy żużlowej. Zaistniała sytuacja spowodowana jest najprawdopodobniej spalaniem miału węglowego bardzo dobrej jakośći, co spowodowało generowanie małej ilości żużla o większej gramaturze, a większą ilość popiołów lekkich i koksików - tłumaczy prezes Hubert Ratkiewicz.

Po przeanalizowaniu zaistniałego zdarzenia stwierdzono, że zalegająca warstwa osadu na sąsiadujących posesjach spowodowana byłą wystąpieniem zwiększonego unosu od momentu rozpoczęcia spalania miału o polepszonych parametrach tj. od 16 listopada br. Natomiast obaszar zanieczyszczenia stwierdzony został w zasięgu 250 m od hałdy żużlowej, a jego nasilenia maleje wraz z oddaleniem się od niej.

Prezes podkreśla, że spółka podjęła działania mające na celu wyeliminowanie zjawiska niekontrolowanego unosu części lotnych z hałdy węglowej poprzez jej zakrycie plandekami i dodatkowe jej nawilżanie. Dodatkowo zalecono sprawdzanie sąsiadujących posesji.

- Jednocześnie informuję, że instalacja odpylania spalin z komina ciepłowni działa prawidłowo i nie powoduje niedozwolonego zanieczyszczenia powietrza, co stwierdzono podczas kontroli WOŚ 14 grudnia - dodaje prezes Ratkiewicz.

Sytuacja w ciepłowni MPGK we Włodawie może wkrótce ulec znaczenej poprawie w związku modernizacją źródła ciepła z wykorzystaniem OZE w spółce

30 listopada podpisana została umowa na realizację zadania pn.: „Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE w MPGK Włodawa”. Inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. we Włodawie, a wykonawcą zadania, wybranym w trybie przetargu nieograniczonego, została firma Instal Warszawa. S.A. Wartość zadania wynosi 25 255 000,00 zł ( netto). Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wykonanie kotła biomasowego opalanego zrębkami drzewnymi z możliwością spalania biomasy argo w postaci wierzby o mocy nominalnej 6 MW. Termin realizacji wynosi 16 miesięcy od podpisania umowy. Najpierw wykonawca ma trzy miesiące na opracowanie projektu technicznego.

- Ta inwestycja jest niezwykle ważna dla Spółki ponieważ rozpoczęcie jej realizacji w połączeniu z innymi działaniami Spółki pozwoli na wyjście z handlu uprawnieniami do emisji CO2, których koszt znacząco wpływa na wysokość taryfy dla ciepła. Wybrany wykonawca posiada stosowne doświadczenie więc spodziewamy się dobrze i terminowo wykonanego zadania – mówi prezes MPGK Spółka z o.o. Hubert Ratkiewicz.

- To bardzo ważna i długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja, której celem jest wprowadzenie zielonej energii do miejskiej kotłowni. Jednak przede wszystkim pozwoli ona na obniżenie opłat za ciepło dla mieszkańców Włodawy o czym wcześniej zapewniałem. Najważniejsze jest to że w sytuacjach kryzowych potrafimy reagować na sytuację gospodarczą w kraju związaną ze wzrostem kosztów produkcji ciepła – podkreśla burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Włodawa. Mieszkańcy skarżą się na czarny pył osiadający na terenie ich posesji - Włodawa Nasze Miasto

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto