Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieżyczka w bialskim Parku Radziwiłłów odzyskała swoje piękno. Zobacz zdjęcia

Redakcja
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wschodnia wieżyczka należąca do zespołu zamkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej przeszła renowację. Była planowana od 2011 roku.

Do odrestaurowania wschodniej wieżyczki w Parku Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, gmina szykowała się już w 2011 roku. Zabytkowy budynek wchodzi w skład zespołu zamkowego Radziwiłłów i dawniej pełnił funkcję klatki schodowej prowadzącej do galerii, która została rozebrana w XIX wieku.

Wschodnia wieżyczka miała zostać zagospodarowana na potrzeby muzealnej ekspozycji, a remont miał objąć zarówno wnętrze, elewację, jak i dach. Dwukondygnacyjny budynek pochodzi z pierwszej połowy XVII w. i został wybudowany w stylu barokowym. W trakcie prac przeprowadzanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej odkryte zostały sgraffitowe dekoracje budynku charakteryzujące się nakładaniem na siebie kolorowych warstwami tynku i zdrapywaniem fragmentów wierzchniej warstwy celem uzyskania wielobarwnego wzoru. W trakcie konserwacji bialskiej wieżyczki wschodniej okazało się, że sgraffitowe dekoracje elewacji były bogato zdobione i w trakcie prac konserwatorskich zostały one wzmocnione, oczyszczone i odpowiednio zakonserwowane. Zajmujący się budowlą konserwatorzy zrekonstruowali także brakujące fragmenty zdobienia. Podobne prace zostały również wykonane wewnątrz budynku, gdzie także znajdują się sgraffitowe detale.

Historia zespołu zamkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej sięga 1633 roku, kiedy to książę Aleksander Ludwik Radziwiłł podpisał z lubelskim muratorem Pawłem Murzynem umowę na budowę zamku. Trzykondygnacyjna budowla z czterema wieżyczkami i loggią w latach 1674-1680 została wzbogacona o zespół bramny, a następnie, około roku 1700 wybudowano m.in. barokowe oficyny pałacowe i pawilony ogrodowe, pojawiła się również fortyfikacja bastionowa otaczająca cały kompleks pałacowy. W 1883 roku pałac częściowo został rozebrany, a poza fortyfikacjami do dnia dzisiejszego zachowały się brama i wieża wjazdowe, trzy oficyny, wschodnia wieżyczka oraz kaplica zamkowa pod wezwaniem św. Jozafata.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto