Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W naszym województwie potwierdzono 3 przypadki Omikrona. Każdy z nich wykryto w innym mieście

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Konrad Kozlowski/Polskapress
– W tej chwili udział Omikrona w strukturze jest raptem rzędu dwóch procent. Przygotowujemy się jednak systematycznie do jego uderzenia. Prognozujemy, że jego kulminacja nastąpi gdzieś w okolicach końca stycznia – zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na Lubelszczyźnie pojawiły się kolejne dwa przypadki zakażenia nowym wariantem.

– Poza wcześniej potwierdzonym jednym przypadkiem zakażenia tym wariantem koronawirusa u osoby z Lublina dziś (5 stycznia) otrzymaliśmy potwierdzenie zakażenia u osoby z Chełma i ze Świdnika – informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody. Jak dodaje, są to przypadki niezależne od ogniska w Lublinie. W rzeszowskim laboratorium trwa sekwencjonowanie próbek pobranych u osób, które miały kontakt z pierwszym zakażonym Omikronem. Jaki jest stan dwóch pozostałych, u których go stwierdzono? – Zakażeni wariantem Omikron nie mają objawów, które wskazywałyby na potrzebę hospitalizacji. Prowadzone jest intensywne dochodzenie epidemiczne i pobierane są wymazy od wszystkich, którzy mieli kontakt z osobami, u których potwierdzono zakażenie tym wariantem.

Szef resortu zauważył też, że w ostatnich dniach zwiększył się poziom wzrostu dziennych zakażeń COVID-19. Uspokaja jednak, że z analizy danych nie wynika, jakoby miała to być stała tendencja.

– Bardzo dokładnie przyglądaliśmy się liczbom od strony analitycznej w ostatnich dniach i interpretujemy jednak te wyniki jako anomalię poświąteczną. W poprzednim roku nastąpiło bardzo podobne zjawisko – tłumaczy Niedzielski. Dodaje, że resort jest przygotowany także na czarny scenariusz. – Jeśli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, mamy plany rozszerzenia infrastruktury szpitalnej do 60 tys. łóżek – mówi.

Oznacza to, że miejsc dla pacjentów covidowych może być trzy razy więcej niż na ten moment.

Jakie możliwości zwiększenia łóżek ma województwo lubelskie?

– Możemy maksymalnie zwiększyć bazę dla pacjentów covidowych do około 2,5 tys. łóżek. Podobnie jak dotychczas, przy modyfikacji liczby łóżek na oddziałach covidowych, wojewoda lubelski będzie reagował stosownie do potrzeb – zapowiada Agnieszka Strzępka. W tej chwili dostępnych miejsc jest 1669. Na razie ta liczba stoi w miejscu, ponieważ w związku ze wzrostem zachorowań wojewoda lubelski wstrzymał akcję ich odmrażania. – Jak wynika z dotychczasowych obserwacji rozwoju pandemii COVID-19, wzrost liczby osób zakażonych może znaleźć odzwierciedlenie we wzroście hospitalizacji około tydzień później. Ze względu na utrzymany duży bufor dostępnych łóżek, nie ma niebezpieczeństwa ich braku, nawet przy dużym wzroście liczby pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W naszym województwie potwierdzono 3 przypadki Omikrona. Każdy z nich wykryto w innym mieście - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto