Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Akademii Zamojskiej gromadzą relacje i wspomnienia na temat losów Dzieci Zamojszczyzny

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Ta dziewczynka urodziła się 15 sierpnia 1928 r. Nazywała się Czesława Kwoka. Pochodziła z Wólki Złojeckiej. Po wysiedleniu tej wsi, 12 grudnia 1942 r. trafiła do Auschwitz. Zginęła tam 12 marca 1943 r.
Ta dziewczynka urodziła się 15 sierpnia 1928 r. Nazywała się Czesława Kwoka. Pochodziła z Wólki Złojeckiej. Po wysiedleniu tej wsi, 12 grudnia 1942 r. trafiła do Auschwitz. Zginęła tam 12 marca 1943 r. archiwum
To ważna inicjatywa. Akademia Zamojska rozpoczyna projekt „Dzieci Zamojszczyzny: portret pokolenia”. Przedsięwzięcie ma na celu zachowanie dla kolejnych pokoleń świadectw dzieci z terenu Zamojszczyzny, które były wysiedlane (wraz z rodzinami) z domów, więzione w obozach przejściowych i koncentracyjnych oraz m.in. germanizowane podczas II wojny światowej.

- Zwracamy się do mieszkańców naszego regionu z apelem o pomoc w zbieraniu i dokumentowaniu losów Dzieci Zamojszczyzny. Jeśli posiadają państwo biografie lub wspomnienia swoich krewnych, którzy przeżyli II wojnę światową, byli Dziećmi Zamojszczyzny i chcieliby, aby pamięć o ich przeżyciach i historii nie odeszła w zapomnienie, możecie dostarczyć je do Akademii Zamojskiej – apeluje dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prof. AZ z Zakładu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.

Na pewno zostanę one w odpowiedni sposób zachowane i będą udostępniane. - Planujemy zarówno gromadzenie źródeł zastanych (wspomnień, zdjęć, nagrań, listów, fragmentów pamiętników lub dzienników), jak i wywołanych (relacji, wspomnień) – tłumaczy prof. Ryszard Skrzyniarz. - Materiały te zostaną zabezpieczone, a oryginały wrócą do państwa. Nasi pracownicy będą także mogli umówić się na nagranie wywiadu lub wspomnień.

Skąd taki pomysł? Całe przedsięwzięcie jest podobno efektem dyskusji, jaka toczyła się w Akademii Zamojskiej jeszcze w lutym: podczas konferencji „Aktion Zamość 1942-1943”. Wyciągnięto wówczas wnioski. Teraz Zakład Pedagogiki AZ we współpracy z Fundacją „Biografie Codzienności” gromadzi świadectwa i wspomnienia ocalałych z II wojny światowej Dzieci Zamojszczyzny – jak to określono: „jako materiały do badań naukowych, a także aby stanowiły one swego rodzaju lekcję historii dla kolejnych pokoleń oraz pozwoliły kultywować pamięć o ofiarach II wojny światowej z naszego regionu”.

Kontakt i bliższe informacje na ten temat tutaj: e-mail: [email protected]

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Akademii Zamojskiej gromadzą relacje i wspomnienia na temat losów Dzieci Zamojszczyzny - Zamość Nasze Miasto

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto