Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy stracą 500+? ZUS dostaje, kto dostaje pieniądze, choć nie powinien. Co zrobić, aby nie płacić odsetek za nienależne świadczenie?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje i sprawdza, czy uchodźcy i ukraińskie dzieci pobierające świadczenie 500+ przebywają w Polsce.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje i sprawdza, czy uchodźcy i ukraińskie dzieci pobierające świadczenie 500+ przebywają w Polsce. Marzena Bugala-Azarko / Dziennik Zachodni / Polska Press
Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza, czy uchodźcy i ukraińskie dzieci pobierające świadczenie 500+ znajdują się w Polsce. Jeżeli wyjechały - tracą prawo do pieniędzy. Wyjaśniamy i tłumaczymy, jak ZUS ustala miejsce pobytu cudzoziemca oraz co zrobić, aby nie płacić odsetek za nienależnie pobrane pieniądze. Omawiamy sytuacje, w których uchodźca traci prawo do świadczenia.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swoich domów z obawy przed wojną, cechują się wysoką mobilnością oraz częstymi zmianami miejsca pobytu. Dla wielu uchodźców Polska była pierwszym państwem, do którego udali się po rozpoczęciu wojny. Część z nich postanowiła tu tymczasowo zostać, a część pojechała do krajów Europy Zachodniej.

500+ dla uchodźców. Wyjazd z Polski pozbawia prawa do świadczenia

Ci, którzy opuścili Polskę na dłużej, niż 1 miesiąc, tracą prawo do legalnego pobytu w Polsce i świadczenia 500+. Wynika tak z przepisów prawa.

Ponieważ świadczenie wypłacane może być na konto bankowe, może to prowadzić do sytuacji, że świadczenie pobierane jest przez osoby nieprzebywające w kraju.

500+ dla uchodźców mogą otrzymywać osoby, które:

  • przekroczyły granicę ukraińsko-polską od dnia wybuchu wojny,
  • został im nadany numer PESEL w procedurze przewidzianej dla Ukraińców,
  • założyły konto bankowe w Polsce,
  • posiadają polski numer telefony.

Nienależnie pobrane 500+ przez obywateli Ukrainy. Co zrobić, aby nie płacić odsetek?

ZUS będzie pracował nad ustaleniem miejsca zamieszkania osób pobierających świadczenia – i chodzi tutaj zarówno o ich rodziców, jak i dzieci. Dzięki temu będzie wiadome, kto ma prawo do dalszego pobierania świadczeń.

Ustalenie tych danych będzie się odbywać w oparciu o państwowe rejestry, takich, jak m.in.

  • system informacji oświatowej,
  • centralny wykaz ubezpieczonych,
  • rejestr obywateli Ukrainy, który prowadzi Straż Graniczna.

- W przypadku wątpliwości, dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, możemy wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS - powiedziała Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W przypadku ponad miesięcznego wyjazdu i dalszego pobierania świadczenia powstanie zobowiązanie do jego zwrotu. Do całości zostaną doliczone również odsetki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uchodźcy stracą 500+? ZUS dostaje, kto dostaje pieniądze, choć nie powinien. Co zrobić, aby nie płacić odsetek za nienależne świadczenie? - Strefa Biznesu

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto