Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tym badaniem lubelskich specjalistów zainteresowali się niemieccy naukowcy. – Wyniki są bardzo niepojące – mówi minister Czarnek

Niedobrze widzi blisko 40 proc. uczniów klas I-III. Lubelscy okuliści zbadali 1052 dzieci z 10 szkół z Lublina i okolic, a teraz zbadają ich pięć razy więcej w całym województwie. Wynikami, które okazały się gorsze, niż przypuszczali, zainteresowali polski rząd i niemieckich naukowców.

„Dobrze widzieć” to program realizowany przez zespół fachowców z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Miał na celu sprawdzenie za pomocą badania przesiewowego, jak zdalna edukacja wpłynęła na wzrok najmłodszych uczniów podstawówek.

– Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne. Po uruchomieniu urządzenia widać ptaszki i właśnie tam muszą patrzeć dzieci, co robią z dużym zainteresowaniem. Po chwili mamy gotowe wyniki: oddzielnie oko prawe i lewe, dane wpisujemy do komputera, drukujemy i wkładamy do koperty, którą przekazujemy dziecku – tłumaczy Renata Krzyżanowska, koordynatorka badań przesiewowych w programie.

Badania wykazały, że blisko 40 proc. dzieci ma problemy ze wzrokiem: m.in. krótkowzroczność, astygmatyzm czy chorobę zezową.

– Wyniki tego badania są bardzo niepokojące i jednoznacznie pokazują, że musi być ono kontynuowane – zapowiada Przemysław Czarnek, szef ministerstwa edukacji i nauki.

Jak twierdzi, z początkiem roku szkolnego może rozpocząć się druga edycja programu, która tym razem obejmie całe województwo i pięć tysięcy dzieci. Nie wyklucza również, że „Dobrze widzieć” może być rozszerzone na cały kraj. Popularność programu jednak przekracza jego granice.

– To pionierski program w skali Europy. Wyniki będziemy prezentować na dwóch zjazdach międzynarodowych: w czerwcu w Norymberdze, a we wrześniu Berlin. Koledzy z klinik niemieckich bardzo się tym interesują, odnoszą to do sytuacji w Niemczech, ale i całej Europie – mówi prof. Robert Rejdak, kierownik zespołu badawczego i szef Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto