Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi pomagają w szpitalu tymczasowym w Lublinie. Dwie trzecie zajętych łóżek

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Do dwudziestu powiększyła się liczba łóżek intensywnej terapii w szpitalu na Targach Lublin. Aktualnie łącznie jest tam 160 miejsc dla zakażonych. Od samego początku szpital tymczasowy wspierają lubelscy terytorialsi.

Na wewnętrznym oddziale covidowym przebywa aktualnie 102 pacjentów na 140 dostępnych łóżek. Zaś na oddziale respiratorowym do tej pory było 10 łóżek. Zmieniło się to we wtorek, gdzie zwiększono ich liczbę do dwudziestu. W tej chwili wolnych jest 16 miejsc intensywnej terapii.

Od samego początku funkcjonowania szpitala na Targach Lublin wspierają go lubelscy terytorialsi.

– Zajmujemy się, m.in. opieką nad pacjentami leżącymi, dystrybucją posiłków, karmieniem, przewozem pacjentów na badania. Ważnym zadaniem jest także wsparcie personelu w pracach administracyjnych, rozładunek dostaw leków, sprzętu czy środków czystości – mówi kpr. Magdalena Zaręba z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina.

Lubelscy terytorialsi najpierw pomagali tworzyć szpital tymczasowy w Lublinie. Odpowiedzialni byli za zabezpieczenie logistyczne, transport łóżek, montaż wyposażenia oraz prace porządkowe. Zainstalowano również kontenerową elektrownię polową KEP-900, która zapewnia placówce awaryjnie zasilanie.

Niedawno grupa kilkunastu żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT została skierowana do szpitala tymczasowego na PGE Narodowy, aby wspierać żołnierzy obrony terytorialnej w punkcie szczepień. Ich zadaniem jest zapewnienie sprawnej i bezpiecznej obsługi osób zgłaszających się na szczepienia, kierowanie ruchem, pomoc przy wypełnianiu ankiet, realizacja rożnych prac administracyjnych.

W działania przeciwkryzysowe w ramach operacji „Trwała Odporność” na Lubelszczyźnie aktualnie zaangażowanych jest 445 żołnierzy 2 LBOT. Terytorialsi wspierają 45 placówek medycznych, 8 sanepidów, 18 komisariatów policji w monitoringu osób przebywających w kwarantannie, prowadzą 31 przyszpitalnych punktów wymazowych, 3 mobilne zespoły wymazowe pobierają próbki w terenie. Ponadto żołnierze wspierają RCKiK, szpital tymczasowy w Lublinie, punkt szczepień w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie, realizują transporty np. środków czynności oraz wspierają publiczną służbę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto