Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Silne wsparcie” w woj. lubelskim. Terytorialsi od miesiąca prowadzą działania w pasie przygranicznym

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
W województwie lubelskim, w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli na terenach objętych stanem wyjątkowym, od 3 września trwa operacja pod kryptonimem „Silne Wsparcie”, w ramach której żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej działają na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców tych obszarów.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej działają w kilku obszarach. Zespoły Oceny Wsparcia - w ich ramach terytorialsi codziennie monitorują sytuację w 68 miejscowościach naszego regionu, które zostały objęte stanem wyjątkowym, organizują spotkania z lokalnymi władzami, mieszkańcami tych terenów, udzielają pomocy osobom starszym. Oprócz tego, żołnierze 2 LBOT razem ze strażą graniczną przez całą dobę patrolują tereny przygraniczne. Są wyposażeni w sprzęt termowizyjny i noktowizyjny do obserwacji nocnych.

- Efektem tych patroli jest odnajdywanie zagubionych imigrantów, udzielanie im bezpośredniego wsparcia, dostarczanie żywności i wody oraz zabezpieczenie do czasu przekazania funkcjonariuszom Straży Granicznej. W skład patroli wchodzą żołnierze przeszkoleni z pierwszej pomocy, są wyposażeni w plecaki medyczne, mają m.in. folie oraz koce termiczne przeciwdziałające skutkom wychłodzenia organizmu - podkreśla kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi wspólnie z pogranicznikami biorą udział w patrolach wodnych na Bugu. - Wykorzystujemy własny sprzęt specjalistyczny, m.in. płaskodenne łodzie saperskie. Zadanie to realizują specjalnie wytypowani żołnierze OT po kursach sterniczych - zaznacza Stanula.

Na obszarach objętych stanem wyjątkowym działa także Grupa Rozpoznania Obrazowego 2 LBOT, która prowadzi dzienne i nocne obserwacje z wykorzystaniem FlyEye, bezzałogowych rozpoznawczych kamer dziennych i termowizyjnych.

- Obraz z bezzałogowców umożliwia bardzo dokładne lokalizowanie miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowywania się do nielegalnego przejścia przez granicę. Pozyskane w ten sposób informacje są przekazywane do Straży Granicznej - wyjaśnia Stanula.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają mieszkańcom obszarów przygranicznych m.in. w zakresie transportu. Ponadto z ich inicjatywy działa specjalna infolinia oraz prowadzone są szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. W ciągu ostatnich dni do operacji „Silne Wsparcie” dołączyły Grupy Ratowniczo – Poszukiwawcze (GRP K-9) z psami, które zajmują się docieraniem do imigrantów potrzebujących pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Silne wsparcie” w woj. lubelskim. Terytorialsi od miesiąca prowadzą działania w pasie przygranicznym - Kurier Lubelski

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto