Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki nordic walking do 19 km od Szczawnicy. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w weekend 4 - 5 maja

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz nowych ścieżek nordic walking w pobliżu Szczawnicy? Razem z Traseo mamy dla Ciebie garść propozycji na najbliższy weekend. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nordic walking, nie zaczynaj w poniedziałek. W wolnym dniu będziesz mieć czas, by znaleźć swoje tempo. Poznaj nasze propozycje, gdzie można się wybrać w okolicy Szczawnicy na nordic walking. W tym tygodniu przygotowaliśmy trasy w odległości do 19 km od miasta. Sprawdź je i daj znać, czy wszystko było zgodne z opisem.

Spis treści

Trasy nordic walking w okolicy Szczawnicy

Razem z Traseo wybraliśmy 3 ścieżki nordic walking w odległości do 19 km od Szczawnicy. Sprawdź, czy szlak polecany przez innych użytkowników Traseo odpowiada również Tobie.

Zanim wyjdziesz, sprawdź pogodę dla Szczawnicy.

W sobotę 11 maja według prognozy pogody ma być 14°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 29%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Wąwóz Homole (zjazd krzesełkami)

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 4,49 km
  • Czas trwania marszu: 2 godz. i 47 min.
  • Przewyższenia: 234 m
  • Suma podejść: 1 334 m
  • Suma zejść: 1 327 m

Trasę nordic walking mieszkańcom Szczawnicy poleca Flubi

Wycieczka piesza z dziećmi. Parking w Jaworkach (duży) i mniejszy 300 m dalej przy wejściu do wąwozu. Wejście do wąwozu bezpłatne. Na górze można coś zjeść (pani w bufecie raczej nie poleca) i zrobić dobie fotkę z góralem w delirce. Wyciąg krzesełkowy zjeżdża do szosy ok. kilometr od parkingu.
Nawiguj


Czy będzie dobra pogoda do marszu?

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Szlakiem krościeńskich tabliczek wotywnych. SpacerowM!K

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,11 km
  • Czas trwania marszu: 42 min.
  • Przewyższenia: 7 m
  • Suma podejść: 8 m
  • Suma zejść: 5 m

Amatorom nordic walking ze Szczawnicy trasę poleca Szlaki_Malopolski

Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.

Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.

Kapliczki wotywne – fundowane na specjalną intencję. W Krościenku powstały kapliczki w intencji pokonania dżumy i cholery. W nich odbywały się nabożeństwa z błagalnymi modłami o odwrócenie zarazy. Odwiedź krościeńskie kapliczki – świadectwa dramatycznej przeszłości miasteczka. Poznaj krościeńskich orędowników, którzy w obliczu chorób, powodzi i pożarów byli często jedyną nadzieją lokalnej społeczności. Zwróć uwagę na usytuowanie kaplic: obszar wsi, miasteczka od wieków stanowił dobrą przestrzeń. Świat zewnętrzny był sferą nieobliczalną. Z niej przenikało zło, grzech i morowe powietrze. Dawne trakty wiązano z obecnością sił magicznych. By zatrzymać złe moce budowano krzyż, figurę czy właśnie kaplicę.

Spacer rozpocznij przy kościele pw. Wszystkich Świętych. Tu znajduje się pierwsze wyobrażenie św. Rocha w rejonie Pienin.

Czas spaceru: 120 min.
Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury - Iwona Matejczuk

MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Geostrada Sądecka

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 56,47 km
  • Czas trwania marszu: 18 godz. i 49 min.
  • Przewyższenia: 808 m
  • Suma podejść: 1 799 m
  • Suma zejść: 1 702 m

Trasę nordic walking mieszkańcom Szczawnicy poleca Romek2306

"Geostrada Sądecka" to trasa zaprojektowana przede wszystkim dla aktywnych pasjonatów turystyki górskiej. Łączy ona nie tylko pasję związaną z turystyką pieszą, ale skupia się zwłaszcza na rozwoju nowej formy turystyki krajoznawczej, jaką jest geoturystyka.
Głównym celem trasy jest możliwość ukazania w Beskidzie Sądeckim ścieżki, wzdłuż której rozlokowane są obiekty geologiczne, które już dziś, lub przy odpowiednim wypromowaniu i zagospodarowaniu mogą stać się obiektami geoturystycznymi.
Geoturystyka jako nowy nurt peregrynacji turystycznej. Ma za zadanie nie tylko pokazać, ale także dostarczyć aspektu edukacyjnego związanego z obiektami na szlaku w celu zaciekawienia turystów procesami i genezą kształtujących poszczególne geostanowiska.

Dziedzictwo geologiczne Ziemi, jest niewątpliwie najcenniejszą formą kształtującym rzeźbę terenu. W trakcie górskich wędrówek często staje się ono jedynie obiektem podziwianym w czasie trekingu, lub na zdjęciach. Stwarza ono walory estetyczne, wzbudza zachwyt i podziw, często stając się obiektem fotografowania. Brak jest jednak popularyzacji wiedzy na temat niezwykle ciekawych i interesujących form, które licznie zaobserwować można właśnie w Beskidzie Sądeckim, który można nazwać "geoturystycznym rajem" o niewykorzystanym jak dotąd potencjale edukacyjnym.

Prezentujące różnorodność form geologicznych pasmo górskie ma z całą pewnością przy odpowiedniej infrastrukturze i wypromowaniu geoturystyki, ogromne szanse starania się o status geoparku krajowego. Liczne źródła wód mineralnych, mofety, jeziorka osuwiskowe, odsłonięcia skał, osuwiska i liczne jaskinie, to obiekty które wśród turystów wzbudzają podziw i zainteresowanie. Nie można ich oglądać w każdym miejscu na Ziemi czy na terenie Polski.
Beskid Sądecki dostarcza nam jednak obejrzenia tego typu obiektów w jednej okazałości na obszarze 670 km2.

Pomysł mojego autorskiego szlaku pod nazwą "Geostrada Sądecka" zrodził się właśnie w celu możliwości zaobserwowania jedynie części wspomnianych wyżej obiektów. Połączyć ma on zwłaszcza aktywną formę spędzenia czasu na górskich szlakach z możliwością zaobserwowania w terenie ciekawych punktów geologicznych oraz umożliwienie dostarczenia wiedzy geologicznej nad geomorfologicznymi formami w terenie.

Szlak ten to dwudniowa propozycja obejmująca 17 obiektów geologicznych i promujących dydaktyczne aspekty geoturystyki, a także kulturowe, które umożliwiają aktywny pobyt w Beskidzie Sądeckim.
Trasa prowadzi od Szczawnicy, gdzie znajdują się dwa obiekty (Wodospad Zaskalnik i Góra Bryjarka), poprzez Dzwonkówkę, Przehybę do Rytra, gdzie proponowany jest nocleg w jednej z licznych prywatnych kwater.
Druga część trasy to głownie wędrówka "Głównym Szlakiem Beskidzkim" od Rytra poprzez Głęboki Jar, Makowicę, Hale Łabowską, Runek, Jaworzynę Krynicką, aż do Diabelskiego Kamienia u podnóży szczytu. Trasa kończy się na początkowej stacji Kolei Gondolowej na Jaworzynę Krynicką.

Zachęcam wszystkich więc do skorzystania z geoturystycznej oferty jaką proponują nam geostanowiska Beskidu Sądeckiego.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czym jest nordic walking?

Nordic walking jest coraz chętniej wybierany przez różne grupy wiekowe. Czym jest ten sposób aktywności? Nordic walking polega na chodzeniu z kijkami. Chociaż brzmi banalnie, ten trening wymaga odpowiedniej techniki, by był skuteczny. Poprawne wykonywanie treningu może przynieść zadowalające efekty. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie jeśli lubisz spacerować. Marsz z kijkami przyniesie więcej efektów, niż zwykły spacer. Nordic walking może pomóc w zrzucenie zbędnych kilogramów.

Ważne by do nordic walking wybrać dedykowane do tej aktywności kijki, ponieważ różnią się one od zwykłych trekkingowych kijków. Różnią się budową, rękojeścią oraz obecnością pasków. Możemy wybrać kijki:

  • z włókna szklanego
  • aluminiowe
  • z włókien węglowych

Warto zapoznać się z różnymi rodzajami i dopasować coś odpowiedniego dla siebie. Trzeba pamiętać również o tym, by dopasować kijki do swojego wzrostu. Jeśli stoimy wyprostowani i trzymamy kijek w dłoni to pomiędzy przedramieniem i ramieniem powinien utworzyć się kąt prosty. Możemy również zdecydować się na kijki z regulowaną długością.

Kto może uprawiać nordic walking?

Ogromną zaletą tego sportu jest to, że może go uprawiać niemal każdy. Jest to bezpieczny rodzaj aktywności, a dodatkowo marsz z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stóp. Jest to więc bardzo dobry wybór dla osób starszych. Gdyż wystąpienie kontuzji jest bardzo rzadkie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej techniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na szczawnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto