18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Radni chcą odwołać wójta gminy Międzyrzec Podlaski

Agnieszka Ciekot
Radni chcą odwołać wójta gminy Międzyrzec podlaski, Mirosława Kapłana. Referendum możliwe jest jeszcze w grudniu.
Radni chcą odwołać wójta gminy Międzyrzec podlaski, Mirosława Kapłana. Referendum możliwe jest jeszcze w grudniu. archiwum/Tomasz Koryszko
Wójt gminy Międzyrzec Podlaski może podzielić los wójta z Janowca i zostać odwołany ze stanowiska. Tego chce większość radnych. Niewykluczone, że referendum zostanie przeprowadzone jeszcze w tym roku. – Póki co śpię spokojnie – zapewnia Mirosław Kapłan.

Konflikt między radą a wójtem gminy Międzyrzec Podlaski przybiera na sile. Sytuacja zaogniła się, gdy radni nie udzielili Mirosławowi Kapłanowi (PiS) absolutorium z wykonania budżetu za 2012 rok.

Zdaniem większości radnych wójt źle gospodaruje gminą, dlatego przeprowadzenie referendum i odwołanie go ze stanowiska jest konieczne. We wrześniu rada podjęła uchwałę w sprawie referendum. – Uchwała jest już prawomocna. Wojewoda nie zakwestionował jej. Prawdopodobnie w piątek komisarz wyborczy ogłosi termin referendum. Mogłoby do niego dojść już 15 grudnia – mówi Andrzej Petruk, przewodniczący Rady Gminy w Międzyrzecu Podlaskim.

Lista zarzutów pod adresem Mirosława Kapłana jest długa. Radni wytykają wójtowi m.in., że nie wykonał kilkunastu inwestycji na które były zabezpieczone środki i nie pozyskał unijnej dotacji na kolektory i przydomowe oczyszczalnie. - Nie zabezpieczył też pieniędzy na płace dla pracowników administracji w konsekwencji czego na koniec roku zabrakło kilkudziesięciu tysięcy złotych na pensje – dodaje przewodniczący rady.

Tymczasem Mirosław Kapłan nie ma sobie nic do zarzucenia i nie obawia się referendum. – Nie widzę powodów dla których ludzie mieliby mnie odwołać. Gmina rozwija się. Jesteśmy w najlepszej sytuacji od 15 lat – twierdzi wójt gminy Międzyrzec Podlaski. - A to, że jeden radny wystąpił z inicjatywą i znalazł poparcie 10 innych to troszeczkę za mało.

Zdaniem Mirosława Kapłana cały ten konflikt ma podłoże polityczne. – W PSL-owskim powiecie w ostatnich wyborach udało się wyrwać PiS-owi jedną gminę i od trzech lat co niektórzy nie mogą tego strawić – mówi Kapłan. I dodaje: To ludzie mnie wybrali, a nie radni. Oni niech robią co chcą, a ja robię swoje. A wójtem zamierzam być kolejną kadencję.

Referendum w sprawie odwołania wójta mają już za sobą mieszkańcy gminy Janowiec, w powiecie puławskim. Pod koniec września ze stanowiskiem wójta musiał pożegnać się Tadeusz Kocoń. W jego miejsce, 14 października premier Tusk powołał komisarza Janusza Gędka, który był jednym z inicjatorów referendum w gminie Janowiec.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto