Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Protest „Murem za Haidarem” przed szpitalem w Białej Podlaskiej. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Kaźmierczak
Protest „Murem za Haidarem”
Protest „Murem za Haidarem” FF
„Nie oddamy”, „Zostań z nami" - skandował tłum, który zebrał się w czwartek przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Manifestacja odbyła się w związku z odejściem z pracy cenionego lekarza Riada Haidara. Specjaliście skończył się kontrakt. Dyrekcja zaproponowała mu dalszą pracę, ale bez możliwości kierowania oddziałem. Zdaniem Haidara sprawa ma podłoże polityczne.

Od stycznia Haidar nie jest już pracownikiem bialskiego szpitala. W czwartek o godz. 15.45 pod placówką zebrali się rodzice wcześniaków, dzieci uratowane przez Haidara oraz dorosłe już wcześniaki. Swoim protestem mieszkańcy chcieli pokazać swoje niezadowolenie z decyzji dyrekcji.

- Dyrektor podjął fatalną decyzję w stosunku do lekarza, który jest uznawany nie tylko w Polsce, który uratował tyle malutkich i dorosłych już osób - mówiła jedna z uczestniczek protestu.

Pikietujący przed budynkiem mieli ze sobą transparenty z hasłami: „Murem za doktorem Haidarem - dzieci”, „Doktorze dziękujemy za wszystko”, „Dyrektorem się bywa, człowiekiem się jest na zawsze”.

- To dzięki doktorowi oddział jest przykładem dla innych w Polsce, dzięki niemu korzysta ze sprzętu WOŚP wartego 2,9 mln zł - mówiła jedna z organizatorek protestu.

W wydarzeniu wziął udział sam zainteresowany. - Pomimo wielu ofert pracy z całej Polski nie chcę opuścić mojego kochanego miasta, pacjentów i zespołu - mówił Riad Haidar.

- Jestem dumny z tego, że mam oddział który jest perełką, perełką na koronie neonatologii polskiej - dodał, dziękując swojemu zespołowi i wszystkim zgromadzonym w jego obronie osobom.

Wypowiedzieli się także rodzice wcześniaków uratowanych przez doktora Haidara, wdzięczni za pomoc i udzielone im wsparcie.

- 20 lat temu w inkubatorach WOŚP ratowaliście nam dziecko, jedyne jakie mamy. Dzisiaj studiuje medycynę. Nie wyobrażam sobie, żeby w tym mieście mogło tego człowieka zabraknąć - mówiła ze wzruszeniem Beata, dodając, że dobro pacjenta powinno być dla dyrekcji szpitala misją, celem nadrzędnym.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali wielkie czerwone serce z napisem #MUREMZAHAIDAREM, oraz rozdali rodzicom wcześniaków kartki, na których rodzice napisali imiona, wagę, datę urodzenia swoich dzieci i podziękowania dla lekarza. Następnie kartki przyklejono do serca, które zostanie wystawione na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Decyzja polityczna - tym według Riada Haidara jest zaproponowanie mu pracy, jako zwykły lekarz, a nie ordynator. Specjalista jest jednocześnie posłem Koalicji Obywatelskiej. Dyrektor szpitala Adam Chodziński to miejski radny ze Zjednoczonej Prawicy (PiS).

Haidar zapewnia, że może łączyć pracę ordynatora z mandatem posła. - Wszystkim wątpiącym odpowiem tylko, że od początku kadencji Sejmu opuściłem tylko jedno z ponad 200 głosowań, a w tym samym czasie oddział działał równie wzorowo jak wcześniej. Kończyłem nocne głosowanie o godz. 2, a rano już byłem w pracy na oddziale - tłumaczył Haidar.

Lekarz mówi, że stracił zaufanie do dyrekcji szpitala, będzie jednak świadczył prywatne usługi lekarskie w Białej Podlaskiej. Nie zamierza opuszczać miasta, choć jak mówi dostał już setki ofert z innych szpitali w całej Polsce.

W obronie Riada Haidara stanęli też posłowie z woj. lubelskiego. - Riad Haidar stworzył jeden z najlepszych oddziałów neonatologii w Polsce. Dzięki niemu 13,5 tys. wcześniaków cieszy się dzisiaj zdrowiem - mówił Jacek Czerniak, poseł Lewicy. Dodał również, że wraz z innymi posłami zamierzają chcą się do marszałka województwa lubelskiego z prośbą o wyjaśnienie przyczyn, jakie leżały u podstaw tego rodzaju pożegnania zawodowego pana doktora Haidara.

Jedną z osób wspierających doktora Haidara jest poseł PiS, Marcin Duszek, który zamierza podjąć rozmowę z organem prowadzącym szpital, by wciąż mogło być ratowane tam życie noworodków pod kierownictwem dotychczasowego ordynatora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto