Zorganizowało ją Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej po raz pierwszy, aby podziękować tym, którzy wspierają lub prowadzą działalność kulturalną. Wśród obecnych byli także dyrektorzy szkół powiatowych, gdyż również to jest miejsce, gdzie się zauważa i kształtuje młode talenty.
Na początku głos zabrał wicestarosta bialski Jan Bajkowski, który docenił pasję i zaangażowanie osób służących kulturze. Następnie w progach muzeum zebranych przywitała dyrektor Anna Czobodzińska – Przybysławska.
Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej ma za co dziękować ludziom kultury. Prawie 30 imprez o zasięgu powiatowym powstałych ze współpracy, 111 przedsięwzięć kulturalnych w 2014 r. to efekt przyjaźni, życzliwości i partnerstwa. Docenić należało także pracę na rzecz dziedzictwa i upowszechniania, nie zawsze przynoszącą natychmiastowe efekty.
Podziękowania odebrali osobiście lub za pośrednictwem burmistrzowie miast i wójtowie gmin z terenu powiatu bialskiego, jako mecenasi kultury lokalnych społeczności, dyrektorzy ośrodków kultury i bibliotek publicznych oraz prezesi organizacji pozarządowych. Dodatkowo Elżbieta Gruszkowska z Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach zaśpiewała zgromadzonym w podziękowaniu za ich trud utwory muzyczne.
Uroczystość była dobrą okazją, by po raz 14 nagrodzić młodych ludzi, którzy swoim talentem promują powiat bialski na arenie wojewódzkiej, ogólnopolskiej czy międzynarodowej, a są mieszkańcami naszego powiatu, czyli podsumować konkurs starosty bialskiego - Bialskie Talenty za 2013 r. Dziedzinami życia, za które przyznawane były nagrody to sport, kultura, nauka. Do Starostwa Powiatowego wpłynęło aż 33 wniosków z nich wybrano 5 najlepszych.
Starosta Bialski postanowił nagrodzić następujące osoby: Natalię Marczuk, Jerzego Rzeńca, Sebastiana Trochymiuka, Dominikę Porębę oraz Patrycję Kłos.
Jako pierwsza okolicznościowy dyplom, statuetkę i nagrodę pieniężną z rąk wicestarosty bialskiego odebrała Natalia Marczuk - talent w dziedzinie kultury. Natalia przyjechała wraz z tatą Jerzym, opiekunem artystycznym Elżbietą Gruszkowską oraz wnioskodawcą Bolesławem Szulejem - dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach.
Drugi talent w dziedzinie kultury niestety nie mógł odebrać nagrody osobiście, gdyż tego samego dnia uczestniczył w ważnych zawodach tanecznych. Jednak wyróżnienie w imieniu Sebastiana Trochymiuka odebrał Andrzej Zygmunt – wnioskodawca i wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim, w którym uczy się laureat.
Kolejną nagrodzoną również z Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim była Dominika Poręba, która otrzymała statuetkę za osiągnięcia naukowe. Wraz z nią przybyła mama Dorotę, która jest jednocześnie opiekunem naukowym córki, jak również Andrzej Zygmunt wicedyrektor LO – wnioskodawca.
Talent ze sportu, czyli Patrycja Kłos, działa w sekcji podnoszenia ciężarów w Gminnym Ośrodku Kultury w Koroszczynie. Przyjechała do Romanowa z trenerem Tomaszem Kuciem oraz wnioskodawcą Karolem Gójskim - dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Koroszczynie.
Drugim talentem w dziedzinie sportu był młody szachista Jerzy Rzeńca, który przyjechał z rodzicami Renatą i Krzysztofem Rzeńca oraz trenerem Łukaszem Dymkiem.
Wszelkie informacje o nagrodzonych można było przeczytać w holu głównym muzeum, na specjalnie z tej okazji przygotowanej wystawie. Na koniec tej części zaprezentowała się Natalia Marczuk z dwiema piosenkami.
Kolejnym konkursem, który w tym roku podsumowano był „Samorząd gminny przyjazny kulturze”. Celami konkursu było wyłonienie gminy najbardziej zaangażowanej w działalność kulturalną, stymulowanie zaangażowania gmin w kultywowaniu tradycji, nowoczesnych form kultury, czytelnictwa, inwestycji służących kulturze, jak również stymulowanie współpracy pomiędzy gminą a instytucjami i organizacjami prowadzącymi działalność kulturalną, a także promocja pozytywnego wizerunku władz samorządowych ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzanych działań w gminie na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.
Po zapoznaniu się z 7 ankietami gmin miejskich i wiejskich Kapituła Konkursowa wyłoniła zwycięzcę, którym zostało miasto Międzyrzec Podlaski. Nagrodę, którą była statuetka, dyplom oraz bon na nagrodę pieniężną na zakup materiałów służących działalności kulturalnej odebrał dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim Leszek Szczerbicki. Wicestarosta wręczył również podziękowania gminie Terespol, Tuczna, Drelów, Kodeń, Sławatycze, Wisznice. Odebrali je przedstawiciele poszczególnych gmin.
Na zakończenie wszyscy wysłuchali koncertu uczniów szkół prowadzonych przez powiat bialski, czyli z Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim, Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu, Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzec Podlaski pod wspólnym mianem „Młodzi w kulturze”.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KFP1644EAC Kremowy
Malakser Kitchen Aid 5KFP1644EACUrządzenie służy d…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM175PSEMA Matcha
KitchenAid mikser planetarny Artisan. Amerykański,…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEKG Zieleń Kyoto
Mikser KitchenAid Artisan 5 / 185 KG 5KSM185PSEKG …
kup teraz

KitchenAid 5KFC0516EAC Kremowy
Mini Malakser 1,1L KitchenAid 5KFC0516Lekka i komp…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEPH Koralowy
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat