Nasza Loteria

Polski rząd naruszył przepisy dotyczące uchodźców ubiegających się o azyl na granicy w Terespolu

Redakcja
unsplash.com/zdj. ilustracyjne
W czwartek (23 lipca) w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu zapadł wyrok. Dotyczy naruszenia przepisów Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności przez polski rząd w sprawie uchodźców ubiegających się o azyl na granicy w Terespolu.

Sprawa z Terespola rozpatrywana była z dwiema podobnymi skargami i dotyczyła Straży Granicznej, która wielokrotnie odmówiła wpuszczenia na teren Polski czeczeńskiego obywatela. Mężczyzna (M.K.) wraz z żoną i trójką dzieci ubiegał się o azyl, jednak terespolska Straż Graniczna niemal 30 razy odsyłała rodzinę do Brześcia na Białorusi, nie zważając na to, że chcą przekroczyć granicę w celu uzyskania międzynarodowej pomocy i uciekają przed prześladowaniami w Czeczeni. Ponadto mężczyzna wielokrotnie przedstawiał strażnikom pisemny wniosek o udzielenie azylu.

8 czerwca 2017 roku rodzina kolejny raz została deportowana na Białoruś. Wcześniej tego dnia Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu udzielił M.K. i jego bliskim ochrony w postaci środka tymczasowego, który zakazywał administracji rządowej usuwania rodziny poza granice Polski.

Trybunał w Strasburgu uznał, że rząd Rzeczypospolitej Polskiej dopuścił się naruszenia i złamania postanowień artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Znalazły się wśród nich artykuły dotyczące zakazu tortur i nieludzkiego bądź poniżającego traktowania, prawa do skutecznego środka odwoławczego, a także zakazu zbiorowej deportacji cudzoziemców.

Sprawą M.K. zajęła się adwokat Marcjanna Dębska, która do Trybunału złożyła skargę na działania polskich władz. Reprezentowała również mężczyznę w postępowaniu toczącym się przed Trybunałem. Przyznała, że nie jest to odosobniony przypadek, a podobne sytuacje na granicy zdarzają się stosunkowo często. Dodała również, że funkcjonariusze Straży Granicznej działali wbrew polskiemu prawu ignorując wniosek o azyl i odsyłając rodzinę na Białoruś.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zawyrokował, że rząd Rzeczypospolitej Polskiej w ramach zadośćuczynienia będzie musiał wypłacić M.K. kwotę w wysokości 34 tys. euro.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto