MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ograniczenia: Jak wyglądać będzie nauczanie w szkołach i na uczelniach?

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
W szkołach podstawowych pozostaje nauczanie w klasach
W szkołach podstawowych pozostaje nauczanie w klasach Grzegorz Olkowski / Polska Press
Rząd wprowadza od 17 września nowe ograniczenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Od poniedziałku 19 października zmieni się tryb nauczania w niektórych typach szkół. Oto zmiany, jakie wprowadza rząd.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podali nowe ograniczenia dotyczące m.in. szkół. Jak przyznali, kwestia nauki zdalnej była podstawowym tematem dyskusji o obostrzeniach.

- Głównym elementem naszej dyskusji przy obostrzeniach były szkoły, które same w sobie nie generują dużych ognisk zachorowań, ale dzieci te zachorowania przynoszą do osób starszych - mówił minister Adam Niedzielski.

Sposób organizacji szkół od 19 października będzie się różnił w zależności, czy placówki pozostają w strefie żółtej czy czerwonej.

Oto nowe zasady:

Szkoły podstawowe działają bez zmian w strefie żółtej i czerwonej. To oznacza, że nauczanie odbywa się, jak do tej pory, w klasach.

Szkoły ponadpodstawowe i wyższe w strefie żółtej przechodzą na tryb nauki hybrydowej. To oznacza, że częściowo nauka odbywać się tam będzie w klasach, a częściowo zdalnie.

Polecane przez innych. Kliknij i przeczytaj!

Szkoły ponadpodstawowe i wyższe w strefie czerwonej przechodzą na tryb nauki zdalnej. Wyjątkiem są zajęcia praktyczne.

Jednocześnie rząd zwiększył liczbę powiatów w trefach czerwonych do 152. Na terenie tych powiatów, w których znajdują się 11 miasta wojewódzkie, w tym Warszawa czy Kraków, mieszka ponad połowa ludności kraju.

- Mamy nadzieję, że te działania, które podejmujemy - nauczanie hybrydowe w strefie żółtej, a w czerwonej nauczanie zdalne w szkołach średnich i wyższych to te elementy, które pozwolą nam zmniejszyć ilość interakcji - mówił minister Niedzielski. - Tu nie chodzi tylko o kwestię pobytu dzieci w szkołach, ale też kwestię chociażby transportu. To wszystko będzie zmniejszało liczbę interakcji - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że brana jest pod uwagę nawet możliwość przejścia na pracę zdalną szkół podstawowych, jednak byłaby to decyzja najtrudniejsza do podjęcia. Premier stwierdził, że taka decyzja oznaczałaby konieczność zapewnienia przez rodziców opieki najmłodszym dzieciom, a co za tym idzie wyłączyłoby czasowo tych rodziców z rynku pracy. A to negatywnie odbiłoby się na gospodarce.

Polecane przez innych. Kliknij i przeczytaj!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe ograniczenia: Jak wyglądać będzie nauczanie w szkołach i na uczelniach? - Portal i.pl

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto