Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasiliła się plaga kradzieży. Z półek sklepowych znikają głównie drogie kosmetyki i alkohole. Powód - bieda?

Anna Chlebus
Anna Chlebus
fot. Monitoring Sklepowy / Facebook
W całym 2022 roku doszło do 476 tys. przypadków przestępstw o charakterze kryminalnym - to o ponad 8 tys. więcej niż w poprzednim. Istną plagą są kradzieże - ze sklepów znikają głównie alkohole i drogie kosmetyki, choć schwytani najczęściej tłumaczą swój czyn biedą. Wykrywalność sprawców w województwie lubelskim wynosi zaś 58%.

Biorąc pod uwagę cały ubiegły rok, to ponad połowę spośród wszystkich przestępstw stanowiły czyny o charakterze kryminalnym – w całym kraju odnotowano ich 476 tys. - czyli o 8,1 tys. więcej niż rok wcześniej. Najczęściej dochodziło do tzw. przestępstw pospolitych, a już istną plagą są kradzieże.

Co pada łupem złodzieja?

Jak podaje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, z półek sklepowych znikają głównie alkohole i drogie kosmetyki.

- To pokazuje, że nie można takich zachowań usprawiedliwiać niskimi dochodami czy biedą – ocenił.

Z danych KGP wynika dokładnie, że w zeszłym roku doszło do 249 tys. przestępstw pospolitych– czyli o 10,7 tys. więcej niż w 2021. Same kradzieże zaś sięgnęły poziomu 124 tys. – o ponad 12 tys. więcej niż rok wcześniej (nie licząc wykroczeń).

Gdzie i kto kradnie najwięcej?

Zdecydowanie najwięcej przypadków występuje w dużych miastach, gdzie złodziejom znacznie łatwiej operować. Biorąc pod uwagę wiek złodziei, znacznie częściej w 2022 kradli nieletni - policja odnotowała wzrost młodych o pół tysiąca.

Mundurowi wykrywają średnio sprawców 42,4% kradzieży (wzrost o 2,6%), a konkretnie w województwie lubelskim - 58 %. Sprawcy usprawiedliwiają się głównie biedą - tak jak na przykład pewna kobieta z Katowic, która ukradła w markecie chleb i kefir warte 12 zł.

Przestępstwa gospodarcze również w górę

Do poziomu blisko 265 tys. wzrosła także skala przestępstw gospodarczych - czyli o ponad 39 tys. względem 2021. Największy, 186% wzrost (z 40 tys. do blisko 75 tys.) miał miejsce na Śląsku.

Liczba włamań za to spadła

Z drugiej strony o 3,2 tys. (do poziomu 70,1 tys.) spadła w 2022 ogólna liczba włamań. Przybyło ich tylko w najbardziej bogatych regionach - np. w Wielkopolsce, gdzie odnotowano wzrost o blisko jedną szóstą.

Źródło: Rzeczpospolita, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasiliła się plaga kradzieży. Z półek sklepowych znikają głównie drogie kosmetyki i alkohole. Powód - bieda? - Kurier Lubelski

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto