Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny po półmetku. Lubelskie poniżej średniej krajowej

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Więcej niż co trzeci mieszkaniec województwa lubelskiego zdążył wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Tym, którzy mają problemy z obsługą internetu pomogą rachmistrze. - Już jesteśmy po półmetku spisu - mówi Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Narodowy Spis Powszechny ruszył 1 kwietnia. Według danych na koniec czerwca, wzięło w nim udział ponad 710 tys. mieszkańców regionu, czyli blisko 34 proc. zobowiązanych do tego osób. Do czwartku ten odsetek wzrósł do 37 proc. Średnia krajowa to ponad 40 proc.

- Gdybyśmy mieli takie wskaźniki szczepień to w niektórych gminach już byśmy mieli odporność populacyjną - przyznaje Lech Sprawka, wojewoda lubelski. Najszybciej idzie spisywanie w gminach Potok Wielki (prawie 71 proc.), Niedźwiada (blisko 70 proc.) i Uścimów (67 proc.). Najwolniej w gminie Wilków, Telatyn i Bator (około 11 proc.).

Osoby, które nie spiszą się przez internet będą musiały odpowiedzieć na pytania rachmistrza. Rachmistrzowie rozpoczęli pracę 23 czerwca. Urzędnicy dzwonią do mieszkańców regionu lub odwiedzają ich osobiście. Udział w spisie jest obowiązkowy. Wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Za odmówienie podania informacji grozi grzywna.

- Mieliśmy już kilka przykładów braku zgody na spisanie się. W takim przypadku przekazujemy sprawę policji. Reszta to sprawa sądu - wyjaśnia dyrektor Markowski.

Pojawiły się przypadki podszywania się pod rachmistrzów. Dlatego dyrektor przypomina, że rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88. Urzędnik, który przychodzi przyprowadzić wywiad w domu powinien mieć identyfikator z imieniem, nazwiskiem i numerem. Jego tożsamość można potwierdzić pod numerem infolinii 22 279 99 99.

Nadal można się spisać online. Osoby, które mają problem z obsługą internetu mogą skorzystać z mobilnych punktów spisowych. Każda gmina ma obowiązek zorganizowania takiego punktu. W Lublinie takie miejsca znajdują się w siedzibie GUS przy ul. Leszczyńskiego, w Urzędzie Miasta Lublin i w mobilnym punkcie w Ogrodzie Saskim (będzie dostępny jeszcze w piątek do godz. 16). W przyszłości w regionie mają się także pojawić tzw. spisobusy.

Dane zebrane podczas spisu pomogą władzom publicznym w kształtowaniu polityki społecznej, zdrowotnej i gospodarczej państwa.

- Na bazie opracowań naukowych można przygotować plany przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom, np. depopulacji – mówi wojewoda Sprawka.

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narodowy Spis Powszechny po półmetku. Lubelskie poniżej średniej krajowej - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto