Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LUBLINER FESTIVAL - Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie po raz kolejny w sierpniu

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Kayah w etnicznym projekcie Transoriental Orchestra wykona piosenki inspirowane tradycyjną muzyką oraz pieśniami żydowskimi z różnych regionów Europy oraz Bliskiego Wschodu w nowoczesnych i energetycznych aranżach
Kayah w etnicznym projekcie Transoriental Orchestra wykona piosenki inspirowane tradycyjną muzyką oraz pieśniami żydowskimi z różnych regionów Europy oraz Bliskiego Wschodu w nowoczesnych i energetycznych aranżach Karolina Misztal
Rok temu, pomimo trudnych warunków pandemicznych, zadebiutował w naszym mieście Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej. Teraz, 3 sierpnia rozpocznie się jego druga, 6-dniowa odsłona. - W zeszłym roku to była taka przystawka, teraz już mamy trochę danie główne, choć jeszcze daleko nam do realizacji tych wszystkich marzeń, które chcemy pokazać – zapowiada Edel Szyc, dyrektorka festiwalu. Będą koncerty, spektakle i projekcje filmowe, spotkania, wystawy, warsztaty oraz spacery śladami nie tak dawnej obecności Żydów w Lublinie.

Tegoroczna edycja Lubliner Festiwal – Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa od 3 do 8 sierpnia. To sześć dni, a podczas nich ponad 50 wydarzeń, których celem jest podtrzymanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce, kultywowanie jidysz, utrwalenie pozytywnych relacji polsko-żydowskich, a także symboliczne wypełnienie pustki po nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej w naszym mieście.

- To dla mnie olbrzymi zaszczyt móc organizować festiwal dla miasta z ponad 700-letnią historią, wspólną dla Polaków i Żydów. Dla miasta z wielkimi tradycjami, gdzie kultura żydowska i kultura polska nieustannie przenikają się, czerpią z siebie wzajemnie, fascynują i inspirują kolejne pokolenia mieszkańców. Z miłości do rodzinnego miasta, z miłości do historii, kultury i tradycji żydowskiej powstał Lubliner Festiwal - tłumaczy Etel Szyc, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu.

Główną częścią Lubliner Festiwal jest muzyka, która, jak podkreślają organizatorzy, zbliża i łączy pokolenia, a także edukuje, bo dzięki niej poznajemy zwyczaje i tradycje żydowskie. - Mamy dużo muzyki i to nie byle jakiej, zaprosiliśmy wspaniałych artystów – zapewnia Szyc.

A w programie znajdziemy zarówno tradycyjne melodie klezmerskie, sety DJ-skie, muzykę etno, alternatywę, rockowe i bałkańskie brzmienia, a także muzykę chasydzką. Na kilku festiwalowych scenach zaprezentują się najlepsi artyści z Polski i Izraela. M.in. w piątek wystąpi zespół MILO Ensemble wraz z Wojciechem Waglewskim. W koncercie „Sięgając do źródeł” oprócz autorskich kompozycji, zaprezentują przygotowany specjalnie program zawierający pieśni Żydów sefardyjskich w aranżacjach jazzowych. Kayah w etnicznym projekcie Transoriental Orchestra wykona piosenki inspirowane tradycyjną muzyką oraz pieśniami żydowskimi z różnych regionów Europy oraz Bliskiego Wschodu w nowoczesnych i energetycznych aranżach. Artystka zaśpiewa w siedmiu językach: po hebrajsku, w jidysz i w ladino, po angielsku, macedońsku, holendersku oraz arabsku.

Z kolei w sobotę możemy liczyć na wielkie BUM. Na scenie pojawi się pochodzący z Tel Awiwu, izraelski zespół Boom Pam, łączący klezmerskie nuty z nowoczesnym rockowym brzmieniem.

- Na pewno trafi w gusta naszej młodej publiczności – zapewnia Szyc. A po koncercie potańcówka Lubliner Night Dance Party czyli do tańca porwie BUM BUM ORKeSTAR.

Ale to nie koniec niespodzianek. Podobnie jak rok temu, Trio Symcha, kantora z Lublina (Symchy Kellera) przedstawi tradycyjne pieśni religijne w jidysz i po hebrajsku, przeplatane opowieściami m.in. o rabinach, cydykach, wystąpią też siostry Zofia i Czesława Farjfer, Grupa Bene i Alona Szostak przygotowała poetycki koncert poświęcony dzieciom Holokaustu - „Marzenie Abramka”, oparty na historii i wierszach 14-letniego Abramka Koplowicza z łódzkiego getta, który zginął w Auschwitz-Birkenau.

W programie również m.in. seanse filmowe, przedstawienia teatralne, spacery, dla seniorów przejażdżki melexem, zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego i muzeum na Majdanku, warsztaty kulinarne, tańca żydowskiego, klezmerskie, piosenki żydowskiej, plastyczne, a nawet kurs samoobrony kobiet.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak na warsztaty oraz zwiedzanie obowiązują zapisy, a na koncerty bezpłatne wejściówki, których rezerwacja (w kasie CK i mailowo: [email protected]) ruszy już 26 lipca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto