Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie w czołówce. W kraju ponad 50 proc. wzrost zakażeń w ciągu jednego dnia

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Iwona Burdzanowska/archiwum
Padł kolejny rekord czwartej fali. Lubelskie cały czas w czołówce zakażeń SARS-CoV-2.

W czwartek (4 listopada) w Polsce odnotowano 15,5 tys. nowych zakażeń, w tym ponad 2 tys. to mieszkańcy woj. lubelskiego. - Najmłodsza osoba hospitalizowana z powodu COVID-19 ma 17 lat, a najstarsza ponad 90 – mówi Anna Guzowska, rzecznik prasowy SPSK nr 1 w Lublinie.

W lubelskim szpitalu tymczasowym przebywa obecnie 99 pacjentów, w tym dwie osoby poddawane są terapii respiratorowej. - Sytuacja jest dynamiczna, reagujemy na wzrost poziomu hospitalizacji na bieżąco, rozwijając bazę łożkową o kolejne, 28-łóżkowe moduły – informuje Guzowska. W Klinice Chorób Zakaźnych SPSK Nr 1 nie ma już wolnych miejsc dla zakażonych.

W szpitalach w regionie też przybywa chorych. - W obszarze COVID-19 hospitalizowanych jest 189 pacjentów, na 198 dostępnych łóżek. Osiem osób wymaga wspomagania oddechowego respiratorem – informuje Magdalena Us, rzecznik prasowy szpitala w Białej Podlaskiej. Podobna sytuacja jest w lubartowskiej placówce. - W szpitalu jest 54 łóżek covidowych. Mamy pięć wolnych stanowisk respiratorowych i tylko jedno jest wolne – mówi Wioleta Wojciechowska, rzecznik szpitala w Lubartowie.

W szpitalu w Puławach też jest komplet pacjentów. - Obecnie mamy 101 dostępnych łóżek i wszystkie są zajęte – mówił Piotr Rybak, dyrektor puławskiej placówki. - Cały czas poszerzamy naszą bazę łóżkową. Docelowo będzie 140 miejsc w szpitalu dla potrzebujących – dodaje Rybak.

Szpital tymczasowy w Lublinie po ponownym otwarciu przyjmuje pacjentów od końca września. - Cały czas rozwijamy poszczególne moduły. Teoretycznie szpital tymczasowy jest w stanie przyjąć kilkuset pacjentów. W miarę rozwijającej się sytuacji nieustannie prowadzimy rekrutację personelu medycznego, który będzie w stanie zabezpieczyć potrzeby kadrowe w naszej placówce – tłumaczy rzeczniczka SPSK1.

Wiele oddziałów zamienionych jest na tzw. covidowe. W Białej Podlaskiej siedem oddziałów zajmuje się tylko zakażonymi SARS-CoV-2. W przypadku Lubartowa to trzy oddziały. - Całe piętro, na którym mieści się oddział chorób płuc i oddział chorób wewnętrznych jest przeznaczone dla pacjentów covidowych. Dodatkowo oddział pediatryczny funkcjonuje, jako oddział obserwacyjno zakaźny – mówi rzeczniczka lubartowskiego szpitala.

Już od piątku (5 listopada) w szpitalu tymczasowym w Lublinie będzie działał pododdział onkologiczny. - Umowa zawarta pomiędzy SPSK Nr 1 i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ma na celu stworzenie odpowiednich warunków leczenia tym pacjentom onkologicznym, którzy zachorowali na COVID-19 i z tego powodu wymagają hospitalizacji, ale również izolacji od innych chorych. Ważne jest to, by minimalizować ryzyko rozwoju kolejnych ognisk w szpitalu onkologicznym. Personel medyczny dla tego modułu zapewni COZL, w szpitalu tymczasowym zostanie wydzielona specjalna przestrzeń dedykowana konkretnie tym pacjentom – mówi Guzowska.

Choć szpitale były przygotowane na czwartą falę, to cała sytuacja jest bardzo trudna dla personelu medycznego. - Pacjentów jest dużo i są w ciężkim stanie. Czasem nie da się ich uratować. To bardzo ciężkie przeżycie dla moich pracowników. Wczoraj zmarły 3 osoby, a dziś rano już jedna i to się odbija na psychice lekarzy – mówi dyrektor Rybak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie w czołówce. W kraju ponad 50 proc. wzrost zakażeń w ciągu jednego dnia - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto