Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Radni zgodzili się na połączenie szpitali marszałkowskich

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej przejmie Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego. Zdecydowali o tym radni sejmiku województwa. Nawet duża część opozycji poparła ten pomysł.

Połączenie ma nastąpić przez przeniesienie całego majątku szpitala im. Jana Bożego do szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Jak czytamy w koncepcji połączenia placówek nadrzędnym celem zmian jest poprawa dostępności i wzrost kompleksowości świadczeń zdrowotnych. Poza tym władze województwa chcą poprawić wynik finansowy.

– To decyzja trudna dla wszystkich, ale jedyna która może przywrócić równowagę finansową tych szpitali – tłumaczył podczas poniedziałkowej (29.11) debaty w sejmiku marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

Jak się okazało miał w tej sprawie wparcie nie tylko klubu PiS, ale niemal całej opozycji.

– Wszyscy sobie zdajemy sprawę z tego, że sytuacja wymaga działań. Dlatego trzeba przygotować dobry plan i go konsekwentnie realizować – mówił radny Krzysztof Bojarski (Koalicja Obywatelska), który jest też dyrektorem szpitala w Łęcznej. Jednocześnie zaapelował do władz województwa, by w procesie łączenia szpitali kierowały się interesem pacjentów. – Aby te zmiany nie ograniczały im dostępu do leczenia. Ważna jest ekonomia, ale na pierwszym miejscu musi być pacjent – podkreślał radny Bojarski. I jak zaznaczył, życzy dyrektorom obydwu placówek „sukcesu”.

– Chciałbym aby się udało – zapewnił Bojarski. – Aby w efekcie tego połączenia powstał jeden duży, przyjazny dla pacjentów szpital, który będzie osiągał dobre wyniki ekonomiczne – dodał Krzysztof Bojarski.

Nie wszyscy jednak okazali się tak wielkimi entuzjastami takiego rozwiązania. – Dlaczego wybrano inkorporację? Może lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie nowego podmiotu? – mówiła radna Bożena Lisowska (KO).

Z kolei radna Ewa Jaszczuk (Polska 2050) stwierdziła, że pandemia to nie jest dobry czas na podejmowanie takiej decyzji: – To rozwiązanie doraźne. Ochronie zdrowia potrzebna jest głęboka reforma.

Natomiast radni PSL zarzucali samorządowcom z PiS, że kiedy w ubiegłej kadencji łączony był szpital im. Jana Bożego ze Szpitalem Kolejowym, to właśnie działacze PiS byli zagorzałymi przeciwnikami tamtego rozwiązania. – Ówczesne działania PiS odbieram jako element zdobywania politycznego rozgłosu. Dzisiaj jestem wielkim kibicem tego rozwiązania i deklaruję pomoc, bo chcę by lubelskie szpitale funkcjonowały jak najlepiej, ale łączenie szpitali w takim momencie jest nieodpowiednie – przekonywał były marszałek, a obecnie radnych PSL, Sławomir Sosnowski.

Jego klubowy kolega Marek Kos początkowo chciał zdjęcia projektu uchwały w tej sprawie z porządku obrad, ale ostatecznie przyznał, że jest zwolennikiem fuzji szpitali.

– Jestem za tym by je łączyć, by lepiej funkcjonowały, by nie dublować procedur. W zarządzanym w jednych rękach zakładzie można zrobić to sprawniej – stwierdził radny Kos.

– Proszę o zaufanie. To musi się udać – przekonywał natomiast marszałek Jarosław Stawiarski powołując się na przykłady szpitali w Białej Podlaskiej i Łęcznej. – Są one dowodem na to, że można szpitalem zarządzać i nie generować potężnych długów – tłumaczył marszałek. I dodał: – Jak dyrektor Piotr Matej (dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej - przyp. red.) polegnie, to i ja polegnę.

Ostatecznie za połączeniem szpitali zagłosowało 22 radnych, wśród których byli także radni opozycji. Przeciw było trzy osoby. To radni PSL: Grzegorz Kapusta, Sławomir Sosnowski i Przemysław Litwiniuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie. Radni zgodzili się na połączenie szpitali marszałkowskich - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto