Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie na dobre! – seniorze, zadbaj o siebie. Kontroluj swoje ciśnienie

Krzysztof Załuski
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
W naszym projekcie Lubelskie na dobre! pokazaliśmy już m.in. ofertą turystyczną Lublina i regionu. Rozmawialiśmy także o kulturze, sporcie, nauce i rolnictwie. W kolejnych odcinkach naszego cyklu zajmiemy się zdrowiem. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, jak prawidłowa dieta wpływa na nasze samopoczucie. W tym tygodniu – o tym, dlaczego prawidłowe ciśnienie jest tak ważne dla zdrowia.

W każdym kolejnym miesiącu chcemy rozmawiać na inny temat. Na każdy z nich zorganizujemy debatę prowadzoną przez dziennikarzy „Kuriera”, spotkanie na żywo transmitowane online na stronach głównych „Kuriera Lubelskiego” oraz serwisów Naszemiasto.pl w województwie lubelskim, a także w naszych mediach społecznościowych. W dyskusjach wezmą udział zaproszeni przez nas goście.

Będziemy rozmawiać także m.in. o środowisku, komunikacji, mieszkalnictwie. Już teraz zapraszamy Państwa do wysyłania propozycji obszarów, jakimi warto się zająć, o których warto dyskutować. Piszczcie do nas pod adres [email protected].

Nadciśnienie – zdradliwa choroba

Jest podstępna, bo często nie daje żadnych objawów. Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, którego częstość występowania rośnie wraz z wiekiem. Po 65. roku życia na problemy z ciśnieniem skarży się blisko 70 proc. pacjentów, a po osiemdziesiątce – prawie każdy. Z tego względu seniorzy powinni mierzyć ciśnienie i to co najmniej raz dziennie, by je monitorować. Pomiary warto za każdym razem zapisywać, żeby w razie kontroli lekarz mógł sprawdzić, jakie leki przepisać.

Nadciśnienie - charakterystyczne objawy:

  • bóle głowy - odczuwane zwykle w tyle głowy, jednak wiele osób z nadciśnieniem wcale ich nie odczuwa
  • szum w uszach - zazwyczaj dotyczy ono obu uszu
  • zaburzenia widzenia – nasilają się zwłaszcza wieczorem, kiedy pojawiają się mroczki i plamki przed oczami
  • kołatanie serca – zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut
  • zawroty głowy – najczęściej rano po wstaniu z łóżka lub w ciągu dnia przy wysiłku fizycznym
  • problemy ze snem
  • krwawienie z nosa

Czy mam nadciśnienie?

To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów, którzy po raz pierwszy stwierdzili u siebie wysokie ciśnienie. Oczywiście jeden zły wynik nie przesądza o chorobie. O wartości ciśnienia decyduje także wiele innych warunków: czy w momencie pomiaru nie jesteśmy zmęczeni, czy sięgamy po aparat do mierzenia ciśnienia wkrótce po wypiciu kawy czy zapaleniu papierosa. Wtedy wyniki mogą być mało wiarygodne. Jeśli jednak kilkukrotne pomiary – o różnych porach – są zbyt wysokie (patrz tabela), to prawdopodobnie można już mówić o nadciśnieniu.

Do prawidłowego rozpoznania nadciśnienia konieczne są różne badania. Coraz popularniejszy staje się 24-godzinny zapis ciśnienia – popularny Holter. Aparat mierzy i zapisuje wyniki przez całą dobę. Na tej podstawie możemy się dowiedzieć, czy i jak zmienia się ciśnienie. Przy nadciśnieniu często jego wartość utrzymuje się na stałym poziomie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy (u osób zdrowych zawsze spada podczas snu).

Klasyfikacja ciśnienia tętniczego:

  • optymalne ciśnienie 120/80 mm Hg
  • normalne ciśnienie 120–129/80-84 mm Hg
  • prawidłowe wysokie ciśnienie 130–139/85-89 mm Hg
  • łagodne nadciśnienie 140-159/90-99 mm Hg
  • umiarkowane nadciśnienie160-179/100-109 mm Hg
  • ostre nadciśnienie 180/110 mm Hg i powyżej

Prawidłowe mierzenie

Najbardziej wiarygodne badania zrobimy w gabinecie lekarskim. Niektórzy pacjenci mają jednak objaw tzw. białego fartucha, kiedy ciśnienie podnosi się im już na widok lekarza, stąd też często takie pomiary są zafałszowane, bo okazuje się, że te - wykonane w domu, nie odbiegają od normy.

Przed wykonaniem badania powinniśmy być zrelaksowani, wypoczęci i wyspani. Jeżeli wcześniej wykonywaliśmy jakieś czynności fizyczne – dajmy naszemu organizmowi „dojść do siebie”. Nie ma znaczenia, czy pomiar robimy na lewej czy na prawej ręce. Ważne, żeby ramię z opaską uciskową było podczas pomiaru na wysokości serca. Wskazana jest pozycja siedząca. Ważny jest również sam ciśnieniomierz. Unikajmy zakupów na targowiskach czy w internecie, gdzie czasami możemy trafić na tanie, mało przydatne gadżety, a nie na wiarygodne przyrządy. Lepiej też zrezygnować z aparatów nadgarstkowych; często fałszują wyniki.

Mam nadciśnienie. Co robić?

To może stwierdzić jedynie lekarz, który doskonale wie, jak z tym walczyć. Nie próbujmy leczyć się sami, korzystając z tabletek znajomego czy kogoś z rodziny. To najgorsze rozwiązanie. Chorzy różnie reagują na różne leki i tego efektu nie można przewidzieć. Leki są często jedynym rozwiązaniem w przypadku wysokiego ciśnienia. Pamiętajmy jednak, żeby nigdy nie zmieniać samodzielnie – bez wiedzy lekarza – dawkowania leku. Warto jednak wspomóc się także naturalnymi metodami. Zdarza się również, że zamiast leków, wystarczy zmienić dotychczasowy styl życia.

Zioła, które obniżają ciśnienie:

  • głóg – wzmacnia nasz układ krwionośny i serce
  • skrzyp polny – działa moczopędnie i obniża ciśnienie,
  • melisa – działająca uspokajająco, więc zmniejsza ciśnienie krwi
  • rumianek – sprzyja wyciszeniu organizmu
  • jemioła – usuwa sód z organizmu. Nadmiar sodu jest przyczyną nadciśnienia
  • dzika róża – zmniejsza ciśnienie krwi
  • ruta – działa podobnie do dzikiej róży
  • serdecznik pospolity – wzmacnia organizm i pracę serca

Zioła z pewnością mogą pomóc obniżyć ciśnienie, ale jeszcze lepiej, kiedy postawimy też na aktywność fizyczną. Regularna aktywność wzmacnia serce, które z pewnością po wysiłku będzie lepiej pompowało krew. To sprawia, że dochodzi do skuteczniejszego dotlenienia komórek w organizmie. Jeśli dotychczas rzadko ruszaliśmy się – skonsultujmy z lekarzem, jaka aktywność będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Umiarkowane ćwiczenia mogą wykonywać osoby nawet w zaawansowanym wieku oraz nawet te, które przeszły zawał serca. Należy je jedynie dostosowywać do możliwości, aby wysiłek ten stanowił przyjemność, a nie był ponad siły. Warto, aby nawet krótki spacer stał się nieodłącznym elementem każdego dnia.

Pa, pa papierosy

Żadnych używek. Zwłaszcza papierosów i alkoholu. W ten sposób walka z nadciśnieniem jest z góry skazana na porażkę. Należy też ograniczyć spożycie soli. Osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze powinny spożywać maksymalnie pół łyżeczki soli 1-2 razy dziennie. Wiele żywności przetworzonej w postaci konserw, wędlin lub dań gotowych zawiera w sobie dużą ilość soli. Z tego względu nie zaleca się spożywania ich dla osób cierpiących na nadciśnienie. Zamiast soli można sięgać po ziołowe preparaty. Z pewnością warto też pić ziołowe herbaty z hibiskusa, dziurawca czy lipy; dzięki nim rozszerzają się naczynia krwionośne, a to powoduje wzmocnienie pracy serca.

W przypadku osób z nadciśnieniem ważne jest również zapewnienie odpowiedniej ilość wypoczynku. Dzięki relaksowi zmniejsza się poziom stresu, który ma wpływ na niebezpieczny, gwałtowny wzrost ciśnienia.

Nadciśnienie to nie wyrok

Wysokie ciśnienie to wciąż plaga XXI wieku. Z nadciśnieniem można jednak normalnie funkcjonować. Na rynku pojawiają się wciąż nowe, coraz skuteczniejsze leki. Warto jednak pamiętać, że same leki mogą nie wystarczyć. To choroba, która nie lubi zdrowego trybu życia, aktywności, diety i pozytywnego podejścia do życia. I tego się trzymajmy.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie na dobre! – seniorze, zadbaj o siebie. Kontroluj swoje ciśnienie - Lublin Nasze Miasto

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto