Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak w „Zemście” Aleksandra Fredry. Wspaniały zamek Kamieniec i jego fascynująca historia

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Zamek Kamieniec to nasza propozycja na jednodniowy, feryjny wypad. Na pewno wrażenia będą niezapomniane
Zamek Kamieniec to nasza propozycja na jednodniowy, feryjny wypad. Na pewno wrażenia będą niezapomniane Bogdan Nowak
Nastrój tego miejsca jest niesamowity, inspirujący, poetycki, ale także trochę ponury. Położony na skalnym wzgórzu zamek w Kamieńcu to (na pograniczu Korczyny i Odrzykonia w powiecie krośnieńskim) pochodzi z XIV wieku. To niezwykły przykład połączenia starej, gotyckiej warowni z unikatowym, trochę dzikim krajobrazem. Może dlatego zamek wygląda jakby żywcem przeniesiony z „Władcy Pierścieni” Tolkiena. Jego historia związana jest jednak z innym, wybitnym dziełem literackim.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1348 roku. Budowla została wzniesiona na skale na wysokości 452 m n.p.m. Za czasów Kazimierza Wielkiego warownia służyła jako graniczny zamek obronny. Jej zadaniem była także m.in. obrona traktu handlowego z Polski na Węgry przez Przełęcz Dukielską. Zamek ma ciekawą, nieregularną formę, która jest m.in. efektem ukształtowania terenu na którym został wybudowany.

Dzieje owej fortyfikacji są burzliwe, interesujące. Wiadomo, iż w 1399 r. gościł tutaj np. król Władysław Jagiełło, podczas jednego ze swoich objazdów. Historia zamku związana jest także m.in. z Aleksandrem Fredro, który w 1828 r. wziął ślub z Zofią z Jabłonowskich Skarbkową. Wniosła mu ona w posagu klucz korczyński wraz z połową zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Zamek był już wówczas w ruinie. Fredro zapoznał się w tym czasie z dokumentami opisującymi ponad 30-letni spór sądowy (toczył się on w XVII wieku) Jana Skotnickiego i Piotra Firleja, którzy próbowali dowieść swoich praw do owych włości.

Tak powstał pomysł słynnej „Zemsty”. Ta napisana w 1838 r. komedia w czterech aktach, zdobyła ogromną popularność. Jej pierwsze, książkowe wydanie miało miejsce w 1838 r. we Lwowie.

W ruinach zamku działa obecnie muzeum. Obok zobaczymy także ponad dwuhektarowy park krajobrazowy. Jego największą atrakcję jest malownicza „grupa skał” (niektóre z nich mają fantazyjne kształty np. „Krowia turnia czy „Smocza jama”). Ścieżka przyrodnicza ma łącznie długość ok. 1,5 km, a różnica wzniesień wynosi tam ok. 150 m.

Trudno sobie wyobrazić stary zamek bez legend i duchów. Jedna z nich opowiada o karlicy Kasi, która była dwórką wojewodziny Barbary Kamienieckiej. Ma ona ukazywać się od czasu czasu w jednej z zamkowych komnat. Czasami widywana jest także (głównie o zachodzie słońca) na murach oraz na dziedzińcu zabytkowych, malowniczych ruin.

Zamek Kamieniec to nasza propozycja na jednodniowy, feryjny wypad. Na pewno wrażenia będą niezapomniane

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto