Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś pierwsze spotkanie Rady ds. Edukacji Uchodźców. Tematem rozmów będzie przyjmowanie ukraińskich dzieci do polskich szkół

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Minister Edukacji i Nauki powołuje Radę ds. Edukacji Uchodźców. Dziś pierwsze spotkanie rady.
Minister Edukacji i Nauki powołuje Radę ds. Edukacji Uchodźców. Dziś pierwsze spotkanie rady. Adam Jankowski
W miniony czwartek Przemysław Czarnek podczas konferencji Ministerstwa Edukacji i Nauki ogłosił, że utworzona zostanie Rada ds. Edukacji Uchodźców, która w założeniu ma monitorować i rozwiązywać problemy, pojawiające się w szkołach. Dziś (17 marca 2022 roku o godz. 9.00) odbędzie się pierwsze spotkanie rady, na którym podjęty zostanie temat aktualnej sytuacji, dotyczącej przyjmowania ukraińskich uczniów do polskich szkół.

Powołana zostaje Rada ds. Edukacji Uchodźców. „Problemy będą się pojawiały”

Przemysław Czarnek podkreślił, że jest 11 tys. nauczycieli znających język rosyjski i ukraiński, którzy zadeklarowali pomoc w zaistniałej sytuacji.

– Jest też coraz więcej wolontariuszy, którzy chcą się udzielać w oddziałach przygotowawczych. Mamy kilkanaście tysięcy rejestracji w toku – zaznaczył minister edukacji.

Poinformował również, że powołana zostaje Rada ds. Edukacji Uchodźców.

– W jej skład wchodzi ponad dwudziestu specjalistów, głównie byłych ministrów i wiceministrów edukacji. Ta rada będzie spotykała się co tydzień, po to, żeby analizować sytuację. […] Chcemy rozwiązywać problemy, które na pewno będą się pojawiały w najbliższej przyszłości, w związku z kolejnymi uchodźcami, którzy będą trafiać do polskich szkół – mówił Przemysław Czarnek.

17 marca 2022 roku o godz. 9.00 odbędzie się pierwsze spotkanie Rady do spraw Edukacji Uchodźców. Przemysław Czarnek zaznaczył, że do rady powołał osoby zaufane, z którymi będzie mu się dobrze współpracowało.

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. „Uelastyczniamy system, który już funkcjonuje”

Zorganizowanie systemu oświaty w taki sposób, by uczniowie z Ukrainy mogli w swobodny sposób zdobywać wiedzę i kształcić się na terenie Polski jest dziś sporym wyzwaniem. Przedstawiciele resortu edukacji podczas konferencji, która odbyła się 10 marca 2022 roku przedstawili rozwiązania, które mają być wdrażane w polskich szkołach.

Wiceminister edukacji zaznaczał, że dla uczniów z Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego, utworzone zostaną specjalne oddziały przygotowawcze. Właśnie w nich dzieci i młodzież będą uczyć się języka, korzystając z pomocy polonistów, ale także pomocy nauczyciela.

– My uelastyczniamy system, który już funkcjonuje […] – tłumaczył Dariusz Piontkowski. – Po konsultacjach z samorządami zaczniemy wdrażać rozwiązania zawarte w specustawie, które umożliwiają realizowanie obowiązku szkolnego w innych lokalizacjach. […] W oddziałach przygotowawczych zwiększamy możliwość liczebności z 15 do 25 uczniów.

Przedstawiciele resortu edukacji zaznaczali, że konieczne jest, by uczniowie z Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego, początkowo uczyli się w oddziałach przygotowawczych, ale także pozostawali w kontakcie z uczniami polskimi na przykład na przedmiotach, które nie wymagają znajomości języka (lekcje z wychowania fizycznego czy języka obcego nowożytnego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś pierwsze spotkanie Rady ds. Edukacji Uchodźców. Tematem rozmów będzie przyjmowanie ukraińskich dzieci do polskich szkół - Strefa Edukacji

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto