Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza i infekcje układu moczowego. Zobacz, jak złagodzić objawy i wyleczyć zakażenie bez leków na receptę

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Parcie na mocz, konieczność częstych wizyt w toalecie, pieczenie i ból to główne objawy zapalenia dróg moczowych, które zdarza się szczególnie często u kobiet. Można im jednak przeciwdziałać, podobnie jak nawrotom infekcji, które są wywoływane przez bakterie. Do ich zwalczania wcale nie są niezbędne antybiotyki. 

Zobacz najlepsze domowe sposoby na zakażenia dróg moczowych.
Parcie na mocz, konieczność częstych wizyt w toalecie, pieczenie i ból to główne objawy zapalenia dróg moczowych, które zdarza się szczególnie często u kobiet. Można im jednak przeciwdziałać, podobnie jak nawrotom infekcji, które są wywoływane przez bakterie. Do ich zwalczania wcale nie są niezbędne antybiotyki. Zobacz najlepsze domowe sposoby na zakażenia dróg moczowych. fizkes/Getty Images
Zapalenie pęcherza czy cewki moczowej to nieprzyjemny i uciążliwy problem, z którym mierzy się w ciągu swojego życia co druga z pań. Infekcje mają tendencję do nawracania, a ogólnie dostępne kuracje zwykle nie wystarczają. Wyjaśniamy, jak wyleczyć zapalenie dróg moczowych domowymi sposobami i z zastosowaniem naturalnych środków.

Spis treści

Objawy zapalenia pęcherza i dróg moczowych

Infekcje pęcherza i dróg moczowych to problemy, które ze względu na budowę anatomiczną są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. W pewnym momencie swojego życia doświadcza ich co druga z pań, a u wielu z nich problem jest przewlekły i dolegliwości nawracają regularnie. Najczęściej to wiek przed osiągnięciem dojrzałości i młode lata, a także okres ciąży, premenopauzy i przekwitania. Natomiast u mężczyzn problem jest stosunkowo częsty w przypadku przerostu i zapalenia prostaty.

Sprawdź również: Sok z żurawiny nie tylko na zapalenie pęcherza. Ten naturalny antybiotyk dobrze działa na serce i żołądek

Na zapalenie układu moczowego wskazują objawy takie jak:

W takich sytuacjach na pewno trzeba pić jak najwięcej wody, a także ciepłych płynów, m.in. herbatek ziołowych o działaniu moczopędnym. To sprawia, że mocz jest odpowiednio rozcieńczany i wydalany częściej, a obecne w nim patogeny nie mają czasu, by zagnieżdżać się w narządach. W przypadku dolegliwości bólowych pomóc może lek OTC, np. ibuprofen.

Dowiedz się także na temat:

Skuteczne domowe środki ziołowe na zapalenie cewki i pęcherza moczowego, o których piszemy więcej w podlinkowanych artykułach, to m.in.:

Takich produktów jest jednak więcej, warto też zadbać o nawyki sprzyjające zdrowemu pęcherzowi i spółce.

Co robić, by zwalczyć zapalenie dróg moczowych domowymi sposobami? Oto najważniejsze rady o działaniu potwierdzonym w praktyce i badaniach naukowych.

Zakażenia dróg moczowych trzeba leczyć

W skład układu moczowego wchodzi m.in. cewka moczowa i pęcherz moczowy – i to od nich zaczyna się infekcja. Nieleczona może rozprzestrzenić się w górę poprzez moczowody do nerek. To już bardzo niebezpieczna sytuacja, która w konsekwencji prowadzi do zakażenia krwi i rozwoju sepsy. Jest to szczególnym zagrożeniem w przypadku osób o obniżonej odporności, m.in. przyjmujących leki immunosupresyjne.

Na zapalenie nerek i konieczność uzyskania szybkiej pomocy lekarskiej wskazują objawy takie, jak:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • nudności i wymioty,
  • zaburzenia świadomości.

Zobacz też:

Co na zapalenie dróg moczowych?

Przyczyną zakażeń układu moczowego są bakterie i w 90 proc. przypadków jest to pałeczka okrężnicy Escherichia coli. Skuteczne są więc leki i terapie, które je niszczą – lub hamują ich namnażanie i ułatwiają wypłukiwanie z organizmu.

Sprawdź: Zioła na zapalenie nerek i bolesne oddawanie moczu. Te moczopędne i przeciwzapalne herbatki łagodzą przewlekłe dolegliwości.

Najskuteczniej działające środki przeciwko bakteriom to antybiotyki. Problem stanowią jednak skutki uboczne, jakie wywołują, konieczność stosowania ograniczonych w czasie kuracji i fakt uodparniania się patogenów na zwalczające je środki.

Konsekwencją przyjmowania antybiotyków jest zniszczenie naturalnej mikroflory układu pokarmowego, a także kobiecych dróg rodnych. Stąd może ponownie dochodzić do rozwoju infekcji moczowo-płciowych, z którymi organizm będzie gorzej sobie radził. Efekty uboczne obejmują także zaburzenia gastryczne, m.in. bóle brzucha i biegunki. Dla osób, które z problemem mierzą się przez cały czas, antybiotyki nie stanowią rozwiązania.

Proste i mało nasilone zakażenia dróg moczowych w 25-42 proc. przypadków ulega samowyleczeniu. W takich sytuacjach w pierwszej kolejności warto wypróbować naturalne sposoby, które pomagają pozbyć się chorobotwórczych bakterii. Jeśli po kilku dniach do tygodnia nie ma poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Ważne, by domowa kuracja miała cechy, które warunkują jej skuteczność. Powinna:

  • zwiększać ilość produkowanego moczu,
  • zakwaszać mocz, czyli obniżać jego pH,
  • zmniejszać przyleganie bakterii do ścian pęcherza moczowego i nabłonka wyściełającego drogi moczowe,
  • działać antyseptycznie.

Te środki i zabiegi pomogą przy objawach zapalenia pęcherza i cewki moczowej.

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Domowe sposoby na zapalenie pęcherza i infekcje układu moczowego. Zobacz, jak złagodzić objawy i wyleczyć zakażenie bez leków na receptę - Strona Zdrowia

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto