MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dolina Krzny przejdzie lifting? To niewykluczone! (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
Może wreszcie zdegradowana dolina Krzny przejdzie metamorfozę
Może wreszcie zdegradowana dolina Krzny przejdzie metamorfozę wizualizacja UM Biała Podlaska
Kąpieliska z plażą, przystań rzeczna, pasaże spacerowe, ścieżki rowerowe i boiska – tak ma wyglądać w przyszłości dolina Krzny, którą urzędnicy chcą przywrócić miastu i jego mieszkańcom.

- Po drugiej wojnie światowej rzeka integrowała mieszkańców i była wykorzystywana do wypoczynku i rekreacji. Niestety z czasem została zatruta przez zakłady produkcyjne umiejscowione wzdłuż rzeki i mieszkańcy odwrócili się od Krzny – przyznaje Michał Romanowski, naczelnik wydziału strategii i rozwoju w Urzędzie Miasta Biała Podlaska.

Dlatego urzędnicy postanowili to zmienić i wrócić do korzeni. – W centrum miasta mamy masę przestrzeni zdegradowanej, która jest niewykorzystana. Dlatego chcemy ją ożywić i na nowo zagospodarować – dodaje.
Rewitalizacja doliny Krzny to gigantyczne przedsięwzięcie. Opiewa na 200 mln zł. – Jest to strategiczne przedsięwzięcie, wpisujące się w wizję rozwoju naszego miasta, które chce konkurować z innymi miastami pod względem jakości życia – wyjaśnia Romanowski. Bialski „Program przywracania rzeki miastu” znalazł się na liście inwestycji strategicznych dla rozwoju województwa lubelskiego w latach 2014-2020. Dlatego urzędnicy liczą na unijne środki. Miasto miałoby wyłożyć z własnej kieszeni około 30 mln zł.

Dolinę Krzny czeka gruntowny lifting. Ma to być rewitalizacja z prawdziwego. –W projekcie oprócz inwestycji znajdują się działania związane z pobudzeniem lokalnej gospodarki, kulturalne, edukacyjne i społeczne – zapowiadają urzędnicy.

Nad Krzną pojawi się wiele nowych miejsc do wypoczynku. Powstać ma Akademicki Park Sportowy. Jak zapewnia bialski magistrat będzie to najnowocześniejszy na wschód od Wisły kompleks sportowo-rekreacyjny. Tworzyć go będą m.in. boiska do piłki ręcznej plażowej i siatkówki plażowej, ścieżki rowerowe i do biegów przełajowych, a także wieże wspinaczkowe i park linowy, skatepark, kąpieliska z plażą i tory kajakowe. Dokończona ma zostać również rewitalizacja Parku Radziwiłłowskiego. – Chcemy odtworzyć staro holenderskie wały obronne oraz udostępnić historyczny zwierzyniec radziwłłowski – zapowiada Romanowski.

Na tym nie koniec. W ramach całego przedsięwzięcia powstać mają cztery spółdzielnie socjalne. Urzędnicy zaplanowali również wsparcie finansowe dla osób, które chcą otworzyć własny biznes w dolinie rzeki Krzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto