Czysto, bez wertepów, bardziej przestrzennie. Poważne zmiany nie tylko na placu Stefanidesa

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Odbiór i sadzenie drzew przy ul. Łukasińskiego w Zamościu
Odbiór i sadzenie drzew przy ul. Łukasińskiego w Zamościu UM w Zamościu
Udostępnij:
To była bardzo ważna inwestycja. Przebudowa Placu Melchiora Steafanidesa oraz części ulicy Bazyliańskiej (na odcinku od ul. Łukasińskiego do Zamenhofa) oraz ul. Łukasińskiego w Zamościu właśnie została oficjalnie zakończona. Inwestycja pochłonęła w sumie ponad 12,1 mln zł. Była przez wielu mieszkańców miasta od dawna oczekiwana.

- Plac Stefanidesa wiele razy już przechodził przemiany. Nic dziwnego, to przecież jedno z najważniejszych miejsc w Zamościu – podkreśla 87-letni Stanisław Orłowski, zasłużony fotograf, autor albumów fotograficznych oraz wielu wystaw. - Ostatnie remonty oceniam pozytywnie. Powstały m.in. szerokie chodniki. Obawiam się tylko, iż kierowcy pozamieniają je wkrótce w kolejne parkingi.

Dziury, wertepy i autobusy PKS

Andrzej Gwiazdowski, były restaurator z Zamościa (przez wiele lat był właścicielem pobliskiego pubu „Piąta Strona Świata”) także uważa, że zmiany na dobre wyszły miastu. - Plac Stefanidesa był kiedyś pełen kałuż, które zbierały się w wertepach i załomach. Teraz nawierzchnia jest równa. Wszystko wygląda bardziej schludnie – mówi.

Zamojski Plac Melchiora Stefanidesa to niezwykłe miejsce. Powstał on w latach 20. XIX wieku. Wówczas wyburzone zostały staromiejskie budynki tzw. Podwala Reformackiego, a innych gmachów nie postawiono. Najpierw planowano tam urządzić ogród spacerowy, a potem powstało m.in. targowisko. W 1963 r. r. urządzono w tym miejscu dworzec autobusowy PKS. Obok można było zrobić zakupy np. w maleńkich sklepikach przy ul. Daniłowskiego (popularny był np. sklep Wójtowicza czy Zofii Malinowskiej) oraz w tzw. jatkach przy ul. Zamenhofa.

Stanisław Orłowski pamięta jak ów plac i jego otoczenie przez lata się zmieniały. Często opowiada także o niezwykłym klimacie dawnego Zamościa. - Te miejsca zawsze były bliskie sercom wielu mieszkańców miasta – mówi pan Stanisław.

Po likwidacji dworca PKS w połowie lat 70. ub. wieku, placu Stefanidesa używano głównie jako parkingu. Był zaniedbany. Przez całe dziesięciolecia straszyło tam mnóstwo wszędobylskich wybojów i wertepów. Podobnie wyglądała także sąsiednia ulica Bazyliańska oraz ul. Łukasińskiego.

Okoliczni mieszkańcy wielokrotnie prosili o remonty w tych miejscach. Bez skutku. Kłopotem był brak pieniędzy w miejskim budżecie. To się zmieniło. Władzom miasta udało się jakiś czas temu pozyskać dofinansowanie w wysokości ponad 5,5 mln zł na remont nawierzchni placu Stefanidesa oraz dwóch, sąsiednich ulic. W sumie roboty pochłonęły ponad 12,1 mln zł (resztę wysupłano z budżetu miasta). Inwestycję wykonała firma Strabag sp. z o.o.

Potrzeba więcej drzew

Zakres prac był imponujący, Odnowiono m.in. nawierzchnię placu, ul. Łukasińskiego i części ul. Bazyliańskiej. Wyremontowane zostały także okoliczne chodniki oraz rondo u zbiegu ulic: Łukasińskiego, Partyzantów i Okopowej. Zamontowano także w tej części miasta kamery monitoringu, a przy rondzie wytyczono jeszcze jedno przejście dla pieszych. Przy ulicach i chodnikach stanęły także m.in. nowe latarnie.

Wielu mieszkańców miasta zauważa jednak pewien brak. - Przydałoby się po prostu więcej zieleni – mówi Stanisław Orłowski.

Coś się jednak zmienia. 22 września na placu Stefanidesa oraz m.in. przy ul. Łukasińskiego posadzono ponad 30 drzew - głównie rubinie akacjowe.

Oficjalny odbiór remontu placu i sąsiednich ulic odbył się 1 października. Wówczas pojawiły się także kolejne nasadzenia. To sześć głogów dwuszyjkowych, na ulicy Łukasińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Czysto, bez wertepów, bardziej przestrzennie. Poważne zmiany nie tylko na placu Stefanidesa - Zamość Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie