Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm na czarno-białych zdjęciach prezentuje się zdumiewająco. Zobacz archiwalne fotografie

KSZ
Na fotografiach dostrzeżemy lokale handlowe i usługowe, które zachowały się już tylko w pamięci starszych chełmian. W niektórych przypadkach przekształceniom uległy elewacje budynków, a widoczne na fotografiach witryny przybrały inną formę.
Na fotografiach dostrzeżemy lokale handlowe i usługowe, które zachowały się już tylko w pamięci starszych chełmian. W niektórych przypadkach przekształceniom uległy elewacje budynków, a widoczne na fotografiach witryny przybrały inną formę. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Wzorem miast dbających o estetykę przestrzeni publicznej, Chełm będzie miał uchwałę krajobrazową. Jej celem jest poprawienie jakości informacji wizualnej w przestrzeni miejskiej oraz określenie zasad i warunków sytuowania reklam, ogrodzeń i elementów małej architektury. W oczekiwaniu na wersję finalną uchwały krajobrazowej, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprezentował nieistniejący już świat chełmskich reklam i szyldów z przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Zobacz archiwalne fotografie w naszej galerii. Kliknij przycisk "Zobacz Galerię" i przesuwaj zdjęcia strzałką w prawo.

Na fotografiach dostrzeżemy lokale handlowe i usługowe, które zachowały się już tylko w pamięci starszych chełmian. W niektórych przypadkach przekształceniom uległy elewacje budynków, a widoczne na fotografiach witryny przybrały inną formę.

Uchwała adresowana jest przede wszystkim do właścicieli lokali użytkowych i przedsiębiorców, jednak jej efekty odczują/dostrzegą – wszyscy mieszkańcy miasta i turyści. Z przestrzeni miejskiej zniknie chaos informacyjny, a kiczowate i tandetne reklamy oraz szyldy zastąpione zostaną estetycznymi, dopasowanymi stylistycznie do miejsc eksponowania.

Autorem fotografii był mgr inż. arch. Stanisław Zagorec z Katedry Historii i Architektury Polskiej - Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Dokumentacja fotograficzna wykonana została w 1967 r. podczas prac inwentaryzacyjnych historycznych obiektów architektury i budownictwa Starego Miasta w Chełmie. Zespołem inwentaryzatorów kierował prof. Wiktor Zin i dr Władysław Grabski.
Prezentowane fotografie sprzed ponad pół wieku mają dziś unikatową wartość dokumentacyjną i poznawczą, ale również sentymentalną. Utrwalony na czarno-białych zdjęciach wizerunek miasta już nie istnieje i zachował się wyłącznie w pamięci najstarszych mieszkańców Chełma oraz na prezentowanych fotografiach.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto