Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biała Podlaska. Stwierdzono kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń

P J
W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby
W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby pixabay
Aż cztery ogniska afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w ostatnim czasie na terenie powiatu bialskiego. To już 26 stwierdzonych przypadków w bieżącym roku.

Na terenie powiatu bialskiego stwierdzono kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). W Polsce pierwsze przypadki pomoru stwierdzono 17 lutego 2014 roku.

- Jest to czterdzieste szóste, czterdzieste siódme, czterdzieste ósme i czterdzieste dziewiąte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce, a dwudzieste trzecie, dwudzieste czwarte, dwudzieste piąte i dwudzieste szóste, w bieżącym roku – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Na podstawie wyników badań otrzymanych 30 czerwca z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, stwierdzono 46, 47 i 48 ognisko ASF, natomiast na podstawie wyników badań z 1 lipca stwierdzono kolejne – 49 ognisko.

Chorobę wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 38 świń, położonym w gminie Terespol, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 88 świń w gminie Leśna Podlaska, a także w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w gminie Zalesie. Wszystkie miejscowości znajdują się na terenie powiatu bialskiego.

Czterdzieste dziewiąte ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 1 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 75 świń, położonym w gminie Piszczac, również w powiecie bialskim.
W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Zdaniem specjalistów, na afrykański pomór świń nie ma lekarstwa. - Dla ludzi jest on nie groźny, ale jest bardzo agresywny w stosunku do świń i dzików. Powoduje duże straty ekonomiczne, ponieważ jest to choroba śmiertelna i nieuleczalna, nie mamy na to ani szczepionek, ani leków – mówi Radomir Bańko powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej.

Na ten temat pisaliśmy:Leśna Podlaska. Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń, tym razem uśpiono 25 zwierząt

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto