Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biała Podlaska. Myślałeś o adopcji czworonoga? Zostań właścicielem kota... wolno żyjącego

Mateusz Kowalski
Mateusz Kowalski
Koty wolno żyjące stanowią naturalny element ekosystemu - takie zwierzęta nie są uznawane za bezdomne, lecz za zwierzęta dzikie i stanowią dobro ogólnonarodowe. Powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Jak zostać "właścicielem" takiego zwierzaka?

Koty, które obserwujemy na ulicach miast i często uznajemy za "bezdomne" to zwierzęta wolno żyjące, których status prawny został unormowany w ustawie o ochronie zwierząt. Wedle wspomnianej ustawy, koty wolno żyjące stanowią naturalny element ekosystemu. Takie zwierzęta nie są uznawane za bezdomne, lecz za zwierzęta dzikie i stanowią dobro ogólnonarodowe. Powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu - nie mogą być przeganiane, wyłapywane, wywożone ani przesiedlane z miejsca w którym bytuje kocia populacja.

Okazjonalne lub stałe dokarmianie takich zwierząt nie zmienia niczego w ich statusie – są to nadal koty wolno żyjące, a fakt korzystania z dokarmiania pomaga im przetrwać – ale nie powoduje, iż stają się przez to zwierzętami udomowionymi. Nie należy takich kotów oswajać na siłę i zamykać w celu ich udomowienia. Te zwierzęta kochają swobodę – klatka w schronisku jest dla nich męką, a stały kontakt z człowiekiem – powodem do stresów. - Urząd Miasta Biała Podlaska

Prawidłowa opieka nad wolno żyjącymi kotami sprawowana jest w taki sposób, aby koty oprócz schronienia i dokarmiania były również sterylizowane i leczone. Możemy zatem pomóc takim kotom żyć godnie w miejscu ich bytowania – regularnie dokarmiając, sterylizując czy zapewniając schronienie (budka, otwarte piwniczne okienko). - Urząd Miasta Biała Podlaska

Urząd miasta ogłosił nabór na "właścicieli" kotów wolno żyjących, którzy będą mieli na celu pomóc zwierzętom, jednocześnie nie wyciągając ich ze swojego stałego środowiska. Do zobowiązań społecznego "właściciela" należeć będzie:

  • przeznaczanie przyznanej przez Urząd Miasta karmy wyłącznie do celów dokarmiania kotów wolno żyjących,
  • przechowywanie karmy zgodnie z zaleceniami jej producenta,
  • wykładanie karmy w stałym miejscu wskazanym we wniosku, o stałej porze, proporcjonalnie do okresu dokarmiania,
  • dbanie o porządek w miejscu dokarmiania, usuwanie starej karmy i odchodów oraz zapewnienia zwierzęciu dostępu do wody.

Dokarmianie kotów wolno żyjących, w tym zakup karmy i jej wydawanie:

  • Koty należy dokarmiać w jednym, stałym miejscu o stałej porze. Miejsce to powinno znajdować się w miejscu do którego koty mają stały i swobodny dostęp. Jeżeli nie ma możliwości zorganizowania pomieszczenia dla kotów w budynku, zalecane jest ustawienie w zacisznym miejscu tzw. „kociego domku”.
  • Karmiciel powinien również brać czynny udziału w ograniczaniu populacji kotów (koszty zabiegu sterylizacji mogą być pokryte ze środków budżetu m. Biała Podlaska)
  • Zakupu karmy dokonuje miasto, będzie wydawana i wydzielana karmicielowi. Jej ilość będzie uzależniona od możliwości finansowych miasta oraz ilości kotów znajdujących się pod opieką karmiciela. Karmiciel potwierdza odebranie karmy w protokole.

Karmicielem kotów wolno żyjących może zostać osoba fizyczna lub organizacja społeczna zajmująca się ochroną zwierząt, które złożyły wniosek o zarejestrowanie jako karmiciela zgodnie z formularzem nr F-GK/002_1 (dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Biała Podlaska w zakładce „Jak załatwić sprawę” – karty informacyjne i formularze – Gospodarka Komunalna lub stacjonarnie w siedzibie Urzędu).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto