18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazylika w Kodniu: Pielgrzymi mają zakaz wstępu. Trwa remont posadzki (ZDJĘCIA)

Misjonarze Oblaci z Kodnia
Bazylika w Kodniu została zamknięta dla pielgrzymów.
Bazylika w Kodniu została zamknięta dla pielgrzymów. Bazylika w Kodniu
Na naszą redakcyjną skrzynkę dostaliśmy list i zdjęcia od Oblatów z Kodnia. Misjonarze wyjaśniają dlaczego musieli zamknąć przed pielgrzymami bazylikę i apelują o wsparcie finansowe remontu posadzki w świątyni.

Od poniedziałku 13 stycznia 2014 roku Bazylika Mniejsza w Kodniu będzie niedostępna dla kultu religijnego. Od tego dnia Msze św. w dni powszednie będą sprawowane w kaplicy klasztornej, która znajduje się za bazyliką. Eucharystie niedzielne (szczególnie w niedzielę 19 stycznia) będą celebrowane w kościele zamkowym pw. Ducha Świętego na Kodeńskiej Kalwarii.

Powodem utrudnień jest pogarszający się stan posadzki w kodeńskim kościele, która od wielu lat czeka na wymianę. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w Kodniu podjęli decyzję o przystąpieniu do wymiany oraz restauracji posadzki. Jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie, którego koszt całkowity sięga kwoty około 500 tysięcy złotych. Dlatego też czas trwania prac i ich zakończenie uzależnione są od środków pieniężnych.

Murowany kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 30-tych XVII wieku z fundacji Mikołaja Piusa Sapiehy. Znajduje się w nim najcenniejszy skarb Podlasia – obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Jest to drugi w obecnych granicach naszego kraju, koronowany koronami papieskimi obraz Matki Bożej. Najprawdopodobniej dzisiejsza posadzka w swych najstarszych elementach pamięta czasy Kazimierza Władysława Sapiehy, który wymienił popękaną w wyniku pożaru z 1680 roku posadzkę na nową. Niewątpliwie na przestrzeni wieków ucierpiała ona wskutek najazdów i plądrowań kościoła kodeńskiego, jakich dopuszczali się Tatarzy, Rosjanie, Szwedzi. W 1927 roku Sanktuarium Kodeńskie zostało powierzone pieczy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Otrzymali w opiekę kościół splądrowany w wyniku zaboru świątyni na cerkiew prawosławną. Na przestrzeni lat - pośród wielu zawirowań historycznych - udało się odzyskać choćby cień dawnej świetności świątyni. Jedną z ostatnich poważnych inwestycji, było profesjonalne zabezpieczenie wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej.

Kodeń jest miejscem kultu i jednym z większych ośrodków pielgrzymkowych w naszym kraju. Jest to największe sanktuarium w naszej diecezji, o które troska nie spoczywa tylko w rękach miejscowej parafii i wspólnoty zakonnej. Żywimy nadzieję, że w dziele przywracania piękna i troski o to święte miejsce, dopomogą również diecezjanie oraz wszyscy ludzie dobrej woli. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie internetowej Sanktuarium Maryjnego w Kodniu: www.koden.com.pl

Wszystkim, którzy chcą wesprzeć finansowo powyższe zadanie, podajemy numer konta bankowego: PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PW. ŚW. ANNY PEKAO SA I/O Biała Podlaska 20 1240 2177 1111 0000 3575 7854. Z dopiskiem: Darowizna na posadzkę Bazyliki


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto