Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

340. rocznica odsieczy wiedeńskiej. Wiesz, że rodzina Sobieskich była związana z Lublinem? Zobacz ich pałac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Adrianna Romanek
12 września 1683 r. sprzymierzone wojska pod dowództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego pokonały oblegającą Wiedeń armię turecką. O zwycięstwie zdecydowała szarża polskiej husarii, którą Jan Sobieski umieścił na czele poszczególnych oddziałów idących do ataku. Czy wiesz, że rodzina Sobieskich była związana z Lublinem? Ich pałac do dziś możemy podziwiać, przechadzając się ulicami miasta. Zobacz!

Pałac Sobieskich w Lublinie. Mijałeś go wielokrotnie

Z pewnością każdy, kto przechodził przez ul. Bernardyńską zastanawiał się, co mieści się pod numerem 13, między hospicjum a browarem Perła. Mowa oczywiście o dawnym zespole pałacowym Sobieskich, którego historia sięga okresu późnego gotyku. Został wybudowany w połowie XVI w. przez Jakuba Sobieskiego, później przebudowany przez Marka Sobieskiego, ówczesnego wojewodę lubelskiego, dziadka Jana III Sobieskiego, jak i później samego króla, zwanego przez Turków Lwem Lechistanu.

Wzmiankę o pałacu możemy znaleźć w jednym z najstarszych widoków z miasta, na miedziorycie Hogenberga i Brauna z 1617 r., gdzie został opisany jako dwór Marka Sobieskiego wojewody lubelskiego na Żmigrodzie: „w miejscu widocznym zbudowany, z wielką starannością i nie małym kosztem”. Prezentował się wtedy dostojnie, z wysoką częścią środkową czyli wieżą, nakrytą kopułą i hełmem, latarnią i późnogotyckim szczytem.

Po śmierci króla Jana III Sobieskiego w 1696 r. posiadłość została rozdzielona pomiędzy jego synów, a w XVIII w. przeszła z rąk Sobieskich w użytkowanie Radziwiłłów. Na początku XIX w. był już w stanie ruiny i wystawiono go na licytację.

Zobacz, jak prezentuje się wzniesiony w XVI, a potem przebudowany w XVII wieku pałac przy ul. Bernardyńskiej 13. Zdjęcia!

W 1804 r został wykupiony przez Tomasza Trojeckiego, który z kolei sześć lat później przekazał go w darze Dominikowi Boczarskiemu, lubelskiemu adwokatowi, patronowi Trybunału Lubelskiego, który postanowił przebudować pałac na młyn, m.in. instalując na środkowej wieży skrzydła wiatraka o osi pionowej, co niestety uniemożliwiło ich poruszanie. Oryginalny pomysł okazał się bankructwem i do dziś w Lublinie funkcjonuje powiedzenie: „wyjść jak Boczarski na młynie”.

Na kolejnej publicznej aukcji pałac został zlicytowany przez braci Brzezińskich: Witolda i Konstantego, którzy w 1864 r. urządzili tu młyn parowy, jednak dość szybko i oni zbankrutowali.

Dopiero w latach 1883-84 r. kolejny właściciel J. Strochociński przebudował budynek na cele mieszkalne, podwyższono wtedy dwie kondygnacje i dostawiono m.in. dwie boczne oficyny i frontowe kordegardy. Cztery lata później pałac odkupiła Bronisława Vetterowa, której rodzina była już m.in. właścicielem sąsiadującego browaru przy ulicy Bernardyńskiej, w tym czasie w budynku m.in. podwyższono oficyny.

Od 1905 r aż do wybuchu II wojny światowej przy Bernardyńskiej 13 mieściło się Prywatne Gimnazjum Żeńskie Heleny Czarnieckiej. Jak podaje Krzysztof Janus na stronie „Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN”, później mieściły się tam też sklepy, zakłady usługowe i towarzystwa.

W 1927 r. posiadłość zakupił T. Karszo-Siedlewski, a już po II wojnie światowej budynek przejęło Generalne Gubernatorstwo, urządzono w nim również szpital wojskowy. W budynku tym, jak mogliśmy przeczytać na umieszczonej w 1964 r tablicy – przez niecały rok (od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r.) mieścił się Komitet Centralny PPR. Siedem lat później zajęła go Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Lublinie, a następnie w latach 1959-63 został wyremontowany i oddany przez Prezydium WRN w Lublinie, po decyzji Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, do użytku powstałej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej (obecnie Politechniki Lubelskiej), która nie posiadała żadnej bazy materialnej. Jeszcze do niedawna w pałacu mieściła się katedra Architektury PL, dział socjalny, wydawnictwo czy archiwum, jednak dziś budynek stoi już zamknięty, opuszczony i nikogo tam nie ma. Wszystko przez niewyjaśnione sprawy własnościowe, bo w ostatnich latach o dawny pałac Sobieskich upomniało się niemal kilkunastu spadkobierców poprzednich właścicieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 340. rocznica odsieczy wiedeńskiej. Wiesz, że rodzina Sobieskich była związana z Lublinem? Zobacz ich pałac [ZDJĘCIA Z DRONA] - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto