Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TVN pokaże golasa z Woli Mieczysławskiej (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
W "Dzień dobry TVN" promowany będzie pyszny golas z Woli Mieczysławskiej.
W "Dzień dobry TVN" promowany będzie pyszny golas z Woli Mieczysławskiej. materiał organizatora
Kusi wyglądem i smakuje ponoć wybornie. Przyrządza go wiele gospodyń na Lubelszczyźnie, ale mało która o tym wie, że jej specjalnością jest golas. Ten z Woli Mieczysławskiej zobaczymy w środę w „Dzień Dobry TVN”.

Golas to domena gospodarstwa agroturystycznego „Cichosza” w Woli Mieczysławskiej pod Lubartowem. Jest to potrawa, która znana była na Lubelszczyźnie już w czasach przedwojennych.

– Ludzie byli wówczas biedni, nie mieli co włożyć do garnka. I bywało tak, że na przednówku zostało trochę kaszy, kartofli i sera, ale nie było mąki, aby zagnieść ciasto i zrobić pierogi. Nie było też kapusty by przygotować gołąbki – opowiada Joanna Firgolska, właścicielka „Cichosza”. I tak u gospodyń zrodził się pomysł na podawanie gołego farszu. - Stąd też wzięła się dowcipna nazwa golas - dodaje.

Z golasem poradzi sobie każdy kulinarny amator. - Potrzebujemy kaszy gryczanej, ziemniaków, sera białego, jajek, soli i pieprzu i niespełna 1,5 godziny wolnego czasu – mówi właścicielka „Cichosza”. Składniki farszu łączymy w jednolitą masę i zapiekamy 45 minut w brytfance.

Golasem z Woli Mieczysławskiej zachwycił się Mikołaj Rey, potomek słynnego poety z Nagłowic, który w środę zabierze widzów „Dzień Dobry TVN” w kulinarną podróż do gospodarstwa agroturystycznego pani Joanny. - Trzeba przyznać, że gospodynie na Lubelszczyźnie jak to Polki były bardzo zaradne i miały fantazję. Brakowało im składników do wykonania tradycyjnych gołąbków i pierogów, więc stworzyły golasy, które są jeszcze smaczniejsze od swoich pierwowzorów – zachwala znawca kulinarny.

Joanna Firgolska jest przekonana, że Polacy pokochają golasy. Bo są zdrowe, łatwe w przygotowaniu i przede wszystkim smaczne. - Wybornie smakują zarówno serwowane na ciepło i zimno. Można zjeść je od razu lub podać ze śmietaną. Dobrym dodatkiem do golasa jest również sałata z sosem vinaigrette lub sałata z pomidorów doprawiona olejem i czerwonym octem – zapewnia.

GOLAS z Woli Mieczysławskiej. Przepis:

Składniki (dla 4 osób)
• 1 szklanka kaszy gryczanej
• 20 dag sera białego
• 4 średnie ziemniaki
• 2 jajka
• 1 duża cebula
• olej lniany z pierwszego tłoczenia
• olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia
• suszona mięta lub świeża drobno pokrojona
• sól
• pieprz

Sposób przygotowania:

Kaszę gryczaną ugotować w 2 szklankach wody (na sypko). Ziemniaki gotować we wrzątku, cebulę pokroić w grubą kostkę i smażyć na szklisto, bez koloryzacji, na oleju rzepakowym. Ugotowane ziemniaki i ser przepuścić przez maszynkę, dodać kaszę i po raz pierwszy połączyć masę mieszając rękami. Doprawiamy solą, pieprzem i miętą, dodajemy resztę składników wraz z olejem lnianym do smaku. Dobrze mieszać rękami, by masa była jak najbardziej jednolita. Masę włożyć do żaroodpornego półmiska i piec przez około 40 min. w temperaturze 175-180 Celsjusza. Z masy można również uformować kotleciki lub krokiety i piec wtedy ciut krócej, ok. 20-25 min.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto