Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

red
Poradź się prawnika: Wyślij nam pytanie, a my opublikujemy odpowiedź
Poradź się prawnika: Wyślij nam pytanie, a my opublikujemy odpowiedź archiwum
Dostaliśmy wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik i jak odpowiedział na Wasze bolączki. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl.

***
1. Kilka lat temu sporządziłam akt notarialny, aktem darowizny i zupełnie za darmo. Darowałam wujecznej siostrze 0,70 ha, które otrzymałam jako spadek po babci, ponieważ mama nie żyje, a ta ziemia zawsze była w użytkowaniu mojej ciotecznej siostry, chociaż należała się również mojej mamie. W chwili spadku ziemia była zadłużona, nie były płacone podatki i tym szantażowała mnie kuzynka, której później gmina umorzyła wszystkie zadłużenia. W tym roku poprosiłam kuzynkę o odpisanie działki ok. 0,10 ha, na której chciałam postawić sobie domek. Byłam przekonana, ze skoro darowałam jej 0,70 ha ziemi, to będę miała prawo poprosić o wydzielenie działki, jeśli z życiu będę jej potrzebowała. Niestety moja prośba została potraktowana bardzo negatywnie, agresywnie i bardzo złośliwie, czym czuję się bardzo pokrzywdzona. MOJE PYTANIE BRZMI: CZY I W JAKI SPOSÓB MOŻNA UNIEWAŻNIĆ AKT DAROWIZNY ZIEMI, KTÓRY SPORZĄDZIŁAM NA RZECZ DALSZEJ RODZINY? JAKIE KOSZTY SĄ TAKIEGO PROCESU? CZY JEST SZANSA ODZYSKANIA SPADKU PO BABCI?

ODPOWIEDŹ:
Do opisanej sytuacji odnosi się art. 898 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż „darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności”. „Rażąca niewdzięczność” to zachowanie obdarowanego, polegające na działaniu lub zaniechaniu skierowanym przeciwko darczyńcy, które obiektywnie ocenione musi być uznane za wysoce niewłaściwe i krzywdzące. Należy pamiętać, że nie ma ogólnej reguły pozwalającej na uznanie zachowania obdarowanego wobec darczyńcy za rażącą niewdzięczność uzasadniającą odwołanie darowizny. Takimi zachowaniami czy zaniechaniami mogą być np. popełnienie przestępstwa na szkodę darczyńcy, odmówienie pomocy w chorobie, rozpowszechnianie informacji uwłaczających darczyńcy, czy znieważenie darczyńcy. Czytelnik nie wskazuje na czym polega „agresywne, negatywne” zachowanie obdarowanego, zatem trudno jednoznacznie ocenić, czy ten wypadek uprawnia go do odwołania darowizny. Jeśli przyjmiemy, że zachowanie obdarowanego jest rzeczywiście naganne, darczyńca może odwołać darowiznę poprzez złożenie obdarowanemu pisemnego oświadczenia w tym przedmiocie. Oświadczenie to nie może być złożone po upływie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

***
2. Zostałam potrącona na przejściu dla pieszych. Przez kilka dni byłam w szpitalu. Słyszałam, że mogę się ubiegać o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. W jaki sposób?

ODPOWIEDŹ:
Jeśli toczy się postępowanie karne przeciwko sprawcy wypadku, procedura jest znacznie ułatwiona, gdyż Czytelniczka posiada status pokrzywdzonego i dysponuje określonymi uprawnieniami. Do czasu zakończenia pierwszego przesłuchania na rozprawie głównej, pokrzywdzona może złożyć wniosek o naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Wniosek taki może być złożony na piśmie, jednakże najprościej będzie jeśli pokrzywdzona zgłosi go na rozprawie podczas przesłuchania.
W sytuacji, gdy postępowanie karne nie toczy się bądź zostało zakończone i nie orzeczono o obowiązku naprawienia szkody, poszkodowana może wystąpić na drogę cywilną z pozwem przeciwko sprawcy wypadku. Pozew musi spełnić szereg warunków formalnych jak i merytorycznych. Wskazane zatem będzie zwrócenie się profesjonalnego prawnika (adwokata, radcy prawnego), który poprawnie sporządzi i wniesie przedmiotowe pismo. Należy także pamiętać, iż z wniesieniem pozwu łączy się obowiązek uregulowania opłaty od tego pisma, która zależy od wartości przedmiotu sporu.

***
3. Niedawno zmarła moja mama. Jestem jej jedynym spadkobiercą. Problem polega na tym, że mama miała głównie długi. Czy teraz będę musiał je spłacać? Czy jest możliwość by tego uniknąć?

ODPOWIEDŹ:
Tak, taką możliwość przewiduje kodeks cywilny, a konkretnie art. 1012. Zgodnie z tym przepisem, spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności, bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności lub spadek odrzucić. W związku z faktem, iż Czytelnik ma świadomość, iż jego mama miała wiele długów, najrozsądniej będzie spadek odrzucić bądź przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia. Natomiast spadkobierca, który spadek przyjął z ograniczeniem odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza) odpowiada za długi do określonej wysokości – do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Przykładowo: wartość stanu czynnego spadku wynosi 50 tysięcy złotych, dług - 100 tysięcy. Gdy spadkobierca przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wierzyciel może domagać się zapłaty jedynie kwoty 50 tysięcy złotych. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzucenia spadku może być złożone w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. UWAGA! Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku! Warto więc dopilnować tego terminu, aby nie narazić się na przykre konsekwencje związane z regulowaniem długów spadkodawcy. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem.

***
4. Mieszkamy z moją przyjaciółką bez ślubu. W tej chwili go nie planujemy. Oboje jesteśmy stanu wolnego. W jaki sposób możemy uregulować sprawy prawne między nami? Co np. powinienem zrobić, by to ona odziedziczyła po mnie majątek gdy umrę?

ODPOWIEDŹ:
Warto na wstępie wskazać, iż tzw. związku partnerskiego dziedziczenie ustawowe nie dotyczy. Zatem w przedstawionej sytuacji tj. gdy Czytelnik wyraża chęć, by jego prawa i obowiązki majątkowe przeszły na partnerkę, konieczne będzie sporządzenie testamentu. Testament można sporządzić w ten sposób, że spadkodawca napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Aby być pewnym, że testament jest ważny, można zlecić jego sporządzenie notariuszowi. Notariusz spiszę taką ostatnią wolę osoby dyktującej ją i dopełni niezbędnych formalności.

***
5. Chciałaby sporządzić testament. Co dokładnie muszę zrobić? W jaki sposób i kogo powinnam poinformować o jego istnieniu?

ODPOWIEDŹ:
Kodeks cywilny rozróżnia 3 rodzaje testamentów zwykłych:
1. testament holograficzny (własnoręczny) – spadkodawca sporządza go w całości pismem ręcznym, podpisuje i wskazuję datę. Wymogów tych nie spełni testament sporządzony za pomocą maszyny do pisania lub komputera.
2. testament notarialny – z uwagi na duży formalizm oraz fakt, iż oryginał testamentu pozostaje w archiwum kancelarii notarialnej – najpewniejszy. Notariusz spisuję ostatnią wolę spadkodawcy i dopełnia niezbędnych formalności.
3. testament allograficzny – spadkodawca w obecności dwóch świadków oświadcza swoja ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Ostatnia wola trafia do protokołu, który jest odczytywany, a następnie podpisywany przez spadkodawcę, osobę wobec, której złożono oświadczenie oraz świadków.
Kodeks cywilny nie nakłada obowiązku informowania kogokolwiek o istnieniu testamentu. Jednakże dla uniknięcie nieprzewidzianych sytuacji warto rozważyć poinformowanie zaufanej osoby, że testament znajduje się u wskazanego notariusza.

***

Poradź się prawnika - wyślij nam swoje pytania

Nie wiesz, czy powinieneś przyjąć spadek, a może chcesz poradzić się w sprawie alimentów albo innych problemów rodzinnych? Zapraszamy do nadsyłania pytań z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego. Odpowiedzi będziemy publikować co tydzień, w piątek, na łamach naszego portalu.

Zapraszamy! Poradź się prawnika! Wyślij nam swoje pytanie na adres: [email protected].

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto