Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na Wasze pytania, cz. LIII

RED
archiwum
Dostaliśmy wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

PYTANIE: Czy można poszerzyć drogę na której ustanowiona jest służebność przejazdu? Sprawa wygląda w taki sposób że mój dziadek z sąsiadem ustanowili służebność przejazdu przez działkę na której mieszkam (97m drogi)może przejeżdżać sąsiad a w zamian za to ja mogę przejeżdżać przez jego (działkę 17m drogi). Było to jeszcze w latach 50. Chodzi właśnie o tą 17sto metrową drogę po której mam dostęp do szosy. W akcie służebności zapisano że ma ona 2,5 m szerokości. Sąsiad do tej pory nie ograniczał mi po niej przejazdu ale zawsze zwracał uwagę że mam tylko 2,5 m drogi a ostatnio zagroził że zostawi mi tylko tą przestrzeń na przejazd. Mam gospodarstwo i kombajn który jest szerszy jak 2,5 m, czy sąsiad może mnie tak ograniczyć ? Czy może mogę sobie jakoś wywalczyć ten przejazd? Dodam że mam też dostęp do drogi asfaltowej z drugiej strony działki po tej drodze 97 m jednak i tam mam szerokość ok. 3,5 m i sąsiad też mi ogranicza tam przejazd przez co wyjazd tam jest utrudniony a asfalt ma szerokość 3 m

Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa). Służebność przejazdu lub przechodu polegają na uprawnieniu każdoczesnego właściciela nieruchomości władnącej do korzystania z nieruchomości obciążonej w celach przejścia (pieszo) lub przejazdu (przy użyciu pojazdów).

Zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.

Wskazać należy, że zgodnie z przepisem art. 248 kodeksu cywilnego, do zmiany treści ograniczonego prawa rzeczowego potrzebna jest umowa między uprawnionym a właścicielem rzeczy obciążonej, a jeżeli prawo było ujawnione w księdze wieczystej - wpis do tej księgi.

Według art. 291 nadmienionego kodeksu, jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.

W wyroku z dnia 17 maja 2007 r. wydanym w sprawie o sygn. akt III CZP 70/07, Sąd Najwyższy stwierdził (odpowiadając tym samym na pytanie Czytelnika), że mimo braku wyraźnego dopuszczenia możliwości żądania przez właściciela nieruchomości władnącej zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności drogi koniecznej, to bezpodstawne jest odmawianie mu takiego prawa. Jednakże rozpoznawanie sprawy w trybie procesowym jest wykluczone, ponieważ stosowanie art. 291 kodeksu cywilnego byłoby niezgodne z językowym znaczeniem tego przepisu. W konsekwencji, w ocenie w/w Sądu, żądanie właściciela nieruchomości władnącej podlega rozpoznaniu w trybie przewidzianym dla wniosku o ustanowienie nowej służebności.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto