Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XXIX

red
Poradź się prawnika - za darmo
Poradź się prawnika - za darmo archiwum
Dostaliśmy wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Poradź się prawnika

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

1. Na czym polega mobbing w pracy. Jakie to są zachowania, jak można scharakteryzować to pod względem prawnym?

Ustawodawca scharakteryzował mobbing jako działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Jak przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 stycznia 2007 r. w sprawie o sygn. akt I PK 176/06, długotrwałość nękania lub zastraszania pracownika w rozumieniu art. 943 § 2 kodeksu pracy musi być rozpatrywana w sposób zindywidualizowany i uwzględniać okoliczności konkretnego przypadku. Nie jest zatem możliwe sztywne wskazanie minimalnego okresu niezbędnego do zaistnienia mobbingu. Dla oceny długotrwałości istotny jest moment wystąpienia skutków nękania lub zastraszania pracownika oraz uporczywość i stopień nasilenia tego rodzaju działań. Ustawowe przesłanki mobbingu muszą być spełnione łącznie, a powyższe okoliczności - według ogólnych reguł dowodowych - winny być wykazane przez pracownika, który z tego faktu wywodzi skutki prawne. Na pracowniku też spoczywa ciężar udowodnienia, że wynikiem nękania (mobbingu) był rozstrój zdrowia. Dowodami mogą być: listy, e-maile, sms-y czy zeznania świadków.

Jakimi roszczeniami dysponuje osoba, która została poddana mobbingowi? Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

2. Czy pracując na państwowej posadzie można w tym samym czasie uczestniczyć na posiedzeniu sądu jako ławnik, oczywiście korzystając z wynagrodzenia ławnika i nie zgłaszać pracodawcy, że wychodzi na usługę płatną. Do tego odbiera zwrot kosztów podróży wraz z gażą ławnika i korzysta z normalnego dnia płatnego w pracy. Podwójny zarobek w godzinach pracy. Czy tak można?

Zgodnie z art. 172 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, pracodawca zatrudniający ławnika jest obowiązany zwolnić go od pracy na czas wykonywania czynności w sądzie. Za czas zwolnienia od pracy ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Ławnik otrzymuje rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności w sądzie, którymi są: udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzenie uzasadnienia lub uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej, jeżeli został do niej wybrany. Wysokość rekompensaty dla ławników biorących udział w rozpoznawaniu spraw w sądach powszechnych, za jeden dzień pełnienia obowiązków ławnika, wynosi 1,9% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego.

Dodatkowo, art. 173 powołanej ustawy stanowi, że ławnicy zamieszkali poza siedzibą sądu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu według zasad ustalonych w tym zakresie dla sędziów.

3. Chciałbym uzyskać poradę dotyczącą kwestii zasiedzenia nieruchomości z złej wierze. 40 lat temu mój dziadek zamienił się ze swoim kuzynem na fragmenty sąsiadujących ze sobą działek. Mój dziadek w wyniku tej zamiany "uzyskał" szerszą działkę obok własnego domu, dzięki czemu wybudował pomieszczenia gospodarcze, ogrodził szerszy teren. Kuzyn dziadka w wyniku tej zamiany na drugim końcu tych działek uzyskał szerszą działkę, którą użytkował rolniczo. Nie powstał niestety przy tej "wymianie" żaden akt notarialny, ani geodezyjna zmiana podziału działek. Przez te 40 lat w moim rozumieniu dziadek władał ogrodzonym gruntem jak własnym, czyli: - zmieniał ogrodzenie - zmieniał przyłącze elektryczne, które zamontowane jest w ścianie budynku gospodarczego - uzbrajał działkę w wodę - płacił podatki od budynków (podatek od gruntu płacony jest ciągle zgodnie z prawnym podziałem działek) Moje wątpliwości budzi sytuacja, w której dzieci tego kuzyna mojego dziadka, teraz po 40 latach, chcieli sprzedać swoją działkę. Z tego co czytam, mój dziadek po 30 latach z mocy prawa został właścicielem samoistnym. W jaki sposób w razie sprzedaży działki przez sąsiadów (potomków tego kuzyna) można bronić prawa do użytkowanej przez dziadka przez 40 lat nieruchomości. Czy w momencie sprzedaży działki kuzyna, mój dziadek będzie zmuszony wystąpić z wnioskiem do Sądu o zasiedzenie, czy też z mocy prawa jest już właścicielem i działki w obecnym stanie kuzyn nie będzie mógł sprzedać? Nadmieniam, że dziadek chciałby uniknąć postępowania sądowego i kosztów z tym związanych.

Ubolewam, ale nie unikną Państwo postępowania sądowego. Osoba, która nabyła własność w drodze zasiedzenia, może żądać, by sąd stwierdził to swoim orzeczeniem. Wydane w postępowaniu nieprocesowym postanowienie o stwierdzeniu zasiedzenia (art. 609 – 610 kodeksu postępowania cywilnego) ma charakter deklaratoryjny, jest

dowodem nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie i stanowi podstawę wpisu prawa własności do księgi wieczystej.

Zakładam, że na tę chwilę jako właściciele wpisani do księgi wieczystej są spadkobiercy kuzyna. Zgodnie z przepisem art. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. Przeciwko domniemaniu prawa wynikającemu z wpisu w księdze wieczystej nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikające z posiadania.

Pocieszające jest to, że nawet gdy spadkobiercy kuzyna sprzedadzą nieruchomość, dziadek będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zasiedzenie. Uczestnikami postępowania będą nowi właściciele nieruchomości.

Jeśli chce Pan uniknąć regulowania opłaty sądowej od wniosku o zasiedzenie oraz wynagrodzenia adwokata, warto by dziadek złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Zgodnie z przepisem art. 105 ustawy Koszty sądowe sprawach cywilnych, w/w wniosek należy złożyć do sądu, w którym sprawa ma być wytoczona. Zgodnie z przepisem art. 102 w/w ustawy zwolnienia od kosztów sądowych może domagać się osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru. Razem z w/w pismem dziadek może złożyć wniosek o ustanowienie adwokata. Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata w sprawie uzna za potrzebny. Udział adwokata w sprawie sąd może w szczególności uznać za potrzebny, gdy strona wnosząca o jego ustanowienie jest nieporadna, ma trudności z samodzielnym podejmowaniem czynności procesowych albo gdy sprawa jest skomplikowana pod względem faktycznym lub prawnym. Z kontekstu wynika, iż dziadek może mieć problem z uregulowaniem opłat sądowych oraz wynagrodzenia adwokata. W mojej ocenie, członek Pana rodziny spełnia przesłanki: zwolnienia go od ponoszenia kosztów sądowych oraz ustanowienia dla niego pełnomocnika z urzędu. Dla ułatwienia dodam, iż na stronie www.adwokatlecyk.pl/pisma-do-pobrania znajdzie Pan przykładowe wzory pism, o których wspomniałem powyżej.

4. Ile kosztuje założenie sprawy o alimenty? Mój były partner uznał dziecko ale nie poczuwa się do płacenia na synka... Jak wykazać wydatki. Czy trzeba mieć prawnika?

Zgodnie z przepisem art. 96 ustawy Koszty sądowe w sprawach cywilnych, nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów.

Aby wykazać wydatki na dziecko pomocne będą m. in.: faktury VAT, paragony (choć niektóre sądy pomijają taki dowód z uwagi na brak możliwości zidentyfikowania

osoby, której wydano ten dokument fiskalny), potwierdzenia przelewów, zaświadczenia o wysokości czynszu, zeznania świadków.

Czy trzeba mieć prawnika? Na to pytanie musi sobie Pani odpowiedzieć sama. Jeśli czuje się Pani na siłach by samodzielnie sporządzić pozew, dalsze pisma procesowe oraz występować w sądzie – obecność adwokata nie jest konieczna. W przeciwnym razie warto skorzystać z pomocy fachowca.

5. Ile kosztuje dowód osobisty tymczasowy dla dziecka i jakie dokumenty są potrzebne?

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych, osoba będąca obywatelem polskim ma prawo otrzymać dowód osobisty od ukończenia 13 roku życia. Na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może być wydany osobie, która nie ukończyła 13 roku życia. Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18 roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.

Wniosek o wydanie tymczasowego dowodu osobistego dla dziecka składa w jego imieniu rodzic lub opiekun prawny ustanowiony przez sąd. W wypadku dzieci poniżej 13 roku życia podczas składania wniosku muszą być obecni obydwoje rodzice lub opiekunowie prawni albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub opiekuna ustanowionego przez sąd, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza. Wniosek o wydanie dowodu osobistego osobie, która ukończyła 13 rok życia podpisuje składający wniosek rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd oraz małoletni. Małoletni składa swój podpis w miejscu przeznaczonym na podpis, a rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd podpisuje wniosek obok tego miejsca. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty, rodzice lub opiekunowie składają wniosek w urzędzie gminy, w której są zameldowani. W przypadku braku miejsca zameldowania wniosek powinien trafić do organu gminy właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego.

Co należy dołączyć do wniosku?

* uzasadnienie wydania dowodu sporządzone przez rodziców lub opiekunów prawnych – w przypadku osób, które nie ukończyły 13 roku życia,

* dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, odzwierciedlające aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiające tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy,

* skrócony odpis aktu urodzenia,

* na żądanie organu: dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby.

I najważniejsze. Od 1 stycznia 2010 r. za wydanie dowodu osobistego nie pobiera się opłaty.

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto