18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XV

red
Poradź się prawnika. Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: lublin@naszemiasto.pl, możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!
Poradź się prawnika. Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem! sxc
Poradź się prawnika, który odpowie na wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

1. Wspólnota mieszkaniowa przegłosowała w obecności notariusza uchwałę o sprzedaży strychu. Strych jest nad moim mieszkaniem, ja i 5 innych lokatorów (z 27 około), nie zgadzam się na sprzedaż z obawy o stan mojego mieszkania i ze względu na cenę sprzedaży (5 razy niższa niż ceny innych strychów w okolicy). Co mogę zrobić, by nie dopuścić do sfinalizowania sprzedaży? Kiedy sąd (podaję sprawę do sądu) może zabronić sprzedaży strychu? Co mogę zrobić, by strych nie został sprzedany? Moje mieszkanie jest na 2 piętrze trzypiętrowej kamienicy z lat 30, sufity pękały i musiałam je wielokrotnie zalepiać szpachlą w czasie remontu gdyż dziury "wychodziły" na wierzch i boję się, że w mieszkaniu popękają ściany jeśli nabywca strychu zacznie remont/nadbudowę. Dodam, że nie było robionej inspekcji stanu budynku (inwentaryzacji), jedynie inspekcja strychu (czy się nadaje na adaptację), wykonana przez znajomego nabywcy strychu. Proszę o pomoc, co może zablokować inwestycję, jakie argumenty są pomocne w sądzie?

ODPOWIEDŹ
Zgodnie z przepisem art. 25 ustawy o własności lokali, właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

Zarzut niezgodności z prawem może dotyczyć zarówno braków merytorycznych, jak i proceduralnych. Właściciel lokalu może bowiem również kwestionować prawidłowość trybu podjęcia uchwały, gdyż niezgodność uchwały z prawem może wynikać nie tylko z jej treści, ale także z wadliwego sposobu jej podjęcia. Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że o sprzeczności z prawem można mówić także wtedy, gdy uchwała z formalnego punktu widzenia nie narusza żadnego przepisu, lecz jest dla członka niekorzystna czy to z gospodarczego, czy też z osobistego punktu widzenia.

Umowa właścicieli lokali to umowa określająca sposób zarządu nieruchomością wspólną, o której mowa w art. 18 ust. 1 w/w ustawy.

Pisząc o kryterium zgodności uchwały z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, warto powołać wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 9 maja 2013 r. o sygn. akt I Aca 214/13, w którym wskazano, iż „głównym celem funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych jest wspólne utrzymanie nieruchomości w należytym stanie i głównie pod tym kątem winna być analizowana zgodność uchwały z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną”.

Właściciel nieruchomości może powołać się również na fakt, iż uchwała w inny sposób narusza jego interesy
Przedstawiony przez Czytelnika stan faktyczny ma charakter zdawkowy, ale w mojej ocenie można pokusić się o stwierdzenie, iż przedmiotowa uchwała może być niezgodna z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością – z uwagi na możliwość nieutrzymania nieruchomości w należytym stanie technicznym. Wytypowanie konkretnych argumentów, których można będzie użyć w sądzie musi być poprzedzone precyzyjną analizą. Z uwagi na wagę zagadnienia oraz stopień jego skomplikowania, zachęcam do skorzystania z pomocy profesjonalisty.

2. Mam umowę dzierżawy gruntu rolnego na piśmie z właścicielem, bez zgłoszenia w Geodezji. Umowa jest sporządzona na okres 10 lat. Po 3 latach właściciel sprzedał pole. Jestem w Planie Rolnośrodowiskowym 5-letnim. Chciałbym chociaż dokończyć ten plan - czyli jeszcze 2 lata. Chciałem się skontaktować z nowym właścicielem, lecz nie mam żadnych jego danych. Zwróciłem się na piśmie do Wydziału Geodezji o wskazanie nabywcy, bym mógł uzgodnić dalsze moje postępowanie. Czy mogę uprawiać, czy chociażby uregulować podatek rolny. Geodezja odpowiedziała na moje pismo - na podstawie art. 64 paragraf 2 kodeksu postępowania administracyjnego wzywa do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie interesu prawnego do pozyskania danych. Moje pytanie to: jaki mogę podać interes prawny by mi wskazali nabywcę - czyli dane do kontaktu z ta osoba. W naszej Gminie odesłali mnie do Geodezji, a Geodezja żąda interesu prawnego. Zaczynają się prace rolne, a ja nie wiem co mam robić.

ODPOWIEDŹ
Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 2 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, w ewidencji gruntów i budynków wskazuje się także właściciela, a w odniesieniu do gruntów państwowych i samorządowych - inne osoby fizyczne lub prawne, w których władaniu znajdują się grunty i budynki lub ich części. Dane ewidencji gruntów i budynków zawierające dane osobowe udostępnia się na żądanie m.in. podmiotów, które mają w tym zakresie interes prawny.
Kategoria interesu prawnego jest kategorią materialnoprawną i dlatego w celu wykazania takiego interesu należy wskazać przepis prawa materialnego zobowiązujący organ do wydania dokumentu lub uprawniający wnioskującego do jego otrzymania.

Jeśli nie jest Pan w stanie powołać się na określony przepis prawa materialnego, organ odmówi udostępnienia wnioskowanych danych. Co wtedy zrobić? Kluczowy będzie numer księgi wieczystej. Jeśli dysponuje Pan tym numerem, to choćby za pośrednictwem Internetu (odsyłam na stronę: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html) otrzymać można informację kto obecnie jest właścicielem rzeczonej nieruchomości.

3. Mój brat ma testament napisany przez tatę kilka lat po śmierci mamy. Tata zmarł już 3 lata temu a brat nie chce pokazać mi ani powiedzieć gdzie jest. Jak mogę się dowiedzieć?

ODPOWIEDŹ
Zgodnie z przepisem art. 1025 kodeksu cywilnego, sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Krąg osób uprawnionych do wszczęcia postępowania ustawa zakreśla stosunkowo szeroko, osobą taką będzie każdy, kto ma interes w powstaniu skutków prawnych związanych z wydaniem postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po określonym spadkodawcy przez osoby wymienione w orzeczeniu sądu.

W postępowaniu powyższym, sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada czy spadkobierca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Założyć można, iż w niniejszej sprawie nie doszło do uprzednio do otwarcia i ogłoszenia testamentu. To powoduje, iż sąd dokona tych czynności stosując odpowiednio przepisy art. 646 – 654 kodeksu cywilnego.

Zgodnie z przepisem art. 647 w/w kodeksu w celu sprawdzenia, czy istnieje testament i gdzie się znajduję, sąd może nakazać złożenie oświadczenia w tym przedmiocie.

Po złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, informację o ukrywaniu testamentu przez brata proszę przekazać sądowi. Sąd po odebraniu oświadczenia, o którym mowa w poprzednim akapicie, wezwie osobę, u której według uzyskanych wiadomości testament się znajduje tj. brata. Po wysłuchaniu brata, sąd nakaże mu złożenie testamentu w wyznaczonym terminie.

4. W czerwcu 2013 r. zmarł mój 45 letni ojciec - żonaty, 4 dzieci w wieku 22, 17, 15 i 10. Nie pracował, bo mu się nie chciało - łącznie nie ma przepracowanych nawet 5 lat. Czy wobec tego możemy - jako dzieci - starać się o rentę rodzinną? Słyszałam, że na podstawie takiej sytuacji wnioski są odrzucane (za życia ojca otrzymywaliśmy alimenty z funduszu alimentacyjnego po 200 zł na dziecko) Proszę powiedzieć co trzeba zrobić, by ją uzyskać? Gdzie możemy starać się o jakąkolwiek pomoc? Dodam, że jesteśmy w trudnej sytuacji finansowo – materialnej.

ODPOWIEDŹ
Zgodnie z przepisem art. 65 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zgodnie z przepisem art. 68 w/w ustawy, dzieci własne mają prawo do renty rodzinnej:
- do ukończenia 16 lat,
- do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego. Decyzje w sprawach świadczeń wydają i świadczenia te wypłacają organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Zachęcam także do wizyty w najbliższej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu uzyskania dalszych informacji.

5. Czy pieniądze darowane mi przez rodziców należą do majątku wspólnego? Mąż twierdzi, że tak.

ODPOWIEDŹ
Zgodnie z przepisem art. 33 pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba, że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Jeśli w umowie darowizny nie ma szczególnego zapisu w tym zakresie to Pani mąż nie ma racji – darowane pieniądze nie należą do majątku wspólnego.

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto