Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XLVI

LUB
Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy
Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy
Porady prawne. Poradź się prawnika, który odpowie na wasze pytania i opisane problemy. Zobaczcie, jakich wskazówek udzielił naszym Czytelnikom. Czekamy na dalsze zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

CZYTAJ NASZ SERWIS: PORADY PRAWNE

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl.

Ile kosztuje pozew o dział spadku? Czy warto mieć adwokata do takiej sprawy?
W pierwszej kolejności sprostować należy, iż postępowanie o dział spadku sąd wszczyna na wniosek.

Opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych. Opłatę stałą w kwocie 1 000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.

Wniosek o dział spadku winien zawierać:
oznaczenie sądu, do którego jest kierowany, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
oznaczenie rodzaju pisma;
osnowę wniosku;
podpis strony, przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
wymienienie załączników.

Nadto, oprócz cech typowych dla pozwu, we wniosku o dział spadku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu. W wypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy. Pamiętać należy także, iż „w wypadku gdy w skład spadku wchodzi udział spadkodawcy w majątku objętym małżeńską wspólnością ustawową, do dokonania działu spadku niezbędne jest uprzednie albo jednoczesne z działem spadku, połączone w tym samym postępowaniu, przeprowadzenie podziału majątku wspólnego, chyba że zapadł już prawomocny wyrok rozstrzygający o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o żądaniach zwrotu wydatków, nakładów i innych świadczeń z majątku wspólnego na majątek odrębny lub odwrotnie, albo że częściowy dział spadku nie dotyczy udziału spadkodawcy w majątku wspólnym” (tak: uchwała Sądu Najwyższego z 2 marca 1972 r. wydana w sprawie o sygn. akt III CZP 100/71).

W związku z powyższym jestem zdania, iż warto skorzystać z pomocy profesjonalisty – adwokata, który pomoże przebrnąć przez szereg w/w zawiłości prawnych.

Mam problem z pewną firmą. Dostałam od niej list z informacją, że jeśli nie zapłacę 2,5 tys. zł to sprawa zostanie skierowana do sądu i komornika. Domyślam się, że to jest wielokrotność nieuregulowanych przez mnie rachunków z 2006 r. Co mam zrobić? Czy jest szansa, że to się przedawniło? Jak się zachować?

Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. W niniejszej sprawie termin przedawnienia wynosił 3 lata, a co za tym idzie Czytelniczka może się uchylić od zaspokojenia w/w roszczenia. Moja rada – proszę w odpowiedzi na pismo nadmienionej firmy wyjaśnić, iż roszczenie, którego spełnienia się domaga jest przedawnione. Jeśli firma zdecyduje się złożyć do sądu pozew, należy podnieść zarzut przedawnienia.

Kilka lat temu rozwiodłam się z mężem. Mamy jedno dziecko 13-letnie. W wyroku rozwodowym sad ograniczył władzę rodzicielską mężowi do prawa współdecydowania o wyjazdach czy leczeniu. Mąż ostatnio uporczywie utrudnia nam życie. Twierdzi, że nie pozwoli nam na wyjazd co ciotki do USA, generalnie że będzie nam rzucał kłody pod nogi. Czy da się ograniczyć jego władzę bardziej, tak żeby nie miał prawa głosu w tych kwestiach?

W zakresie, w jakim władza rodzicielska nie została byłemu mężowi ograniczona w wyroku rozwodowym, przysługuje mu władza rodzicielska na równych z Panią zasadach. Przykładowo, jeśli została ona ograniczona do wyboru szkoły, to w razie sporu między rodzicami na tym tle, każde z rodziców może złożyć do sądu opiekuńczego wniosek o rozstrzygnięcie tej istotnej sprawy dziecka w trybie art. 97 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jeśli chce Pani osiągnąć „trwalsze rozstrzygnięcie”, które nie będzie dotyczyło wyłącznie konkretnego sporu, warto złożyć do sądu opiekuńczego wniosek o zmianę wyroku rozwodowego. Zgodnie bowiem z art. 106 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka. Zmiana może oznaczać dalsze ograniczenie ograniczonej już w wyroku rozwodowym władzy rodzicielskiej byłego męża. Może Pani wnieść o ograniczenie władzy rodzicielskiej uczestnika, którym będzie w tym wypadku były mąż do (przykładowo) prawa współdecydowania w istotnych sprawach dotyczących osoby dziecka związanych z wychowaniem oraz kierunkiem i zakresem wykształcenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto