Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XXXVII

LUB
Porady prawne. Dostaliśmy wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik i jak odpowiedział na Wasze bolączki. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

Kiedy sąd nie tyle może, co musi odroczyć wykonywanie kary pozbawienia wolności? Nie chce trafić do więzienia, proszę o pomoc!

Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo. Przez chorobę psychiczną należy rozumieć taki stan patologiczny, który charakteryzuje się jakościowymi, ilościowymi lub łącznie obydwoma zaburzeniami funkcji poznawczych, motywacyjnych i emocjonalnych, przy uwzględnieniu tego, że norma, w stosunku do której odnosimy te zaburzenia, jest zmienna, uwarunkowana biologicznie, społecznie, kulturowo itp. "Choroba psychiczna" to pojęcie bardzo ogólne i nieprecyzyjne. Nie do przyjęcia jest więc tworzenie wyczerpującego katalogu tych chorób. Zdarza się, że te same objawy chorobowe czy nawet zespół objawów może występować zarówno w chorobie psychicznej, jak też w innych zakłóceniach czynności psychicznych, niezaliczanych przez kodeks karny do chorób psychicznych (tak: M. Jarosz, S. Cwynar (red.), Podstawy psychiatrii, Warszawa 1978, s. 70 i n.).

O odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności sąd orzeka wtedy, kiedy skazany nie rozpoczął jeszcze odbywania kary, a więc przed jego przyjęciem do aresztu śledczego. Po tym fakcie w miejsce odroczenia pojawia się instytucja przerwy w wykonaniu kary. Należy podzielić pogląd Sądu Najwyższego, w myśl którego w sytuacji, gdy skazany złoży wniosek o odroczenie wykonania kary, będąc jeszcze na wolności, a przed rozpoznaniem wniosku zostanie przyjęty do jednostki penitencjarnej, to wniosek ten należy przekazać właściwemu sądowi penitencjarnemu, jako wniosek o udzielenie przerwy w wykonaniu kary (tak: Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 15 lutego 2008 r. wydanym w spawie o sygn. akt WZ 2/08)

Czym się różni meldunek stały od tymczasowego?

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych, pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Natomiast pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.

Osoba zameldowana na pobyt czasowy i przebywająca w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 3 miesiące jest obowiązana zameldować się na pobyt stały, chyba że zachodzą okoliczności wskazujące na to, iż pobyt ten nie utracił charakteru pobytu czasowego. Za okoliczności uzasadniające zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące uważa się w szczególności:
* wykonywanie pracy poza miejscem pobytu stałego,
* pobyt związany z kształceniem się, leczeniem, wypoczynkiem lub ze względów rodzinnych,
* odbywanie czynnej służby wojskowej,
* pobyt w zakładach karnych i poprawczych, aresztach śledczych, schroniskach dla nieletnich.

W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące. Wątpliwości co do charakteru pobytu rozstrzyga właściwy organ gminy.

Jestem w ciąży, aktualnie mam drugą umowę o pracę z tym samym pracodawcą (uniwersytet państwowy, stanowisko administracyjne) do 31 marca 2015 r., termin porodu wyznaczony jest na połowę lutego 2015 r. Zapewne uniwersytet nie przedłuży mi umowy (gdybym nie była w ciąży to myślę, że podpisałby kolejną umowę). Moje pytanie w związku z tym jest następujące: czy i do kiedy przysługują mi urlop wychowawczy/rodzicielski/zasiłek macierzyński i co z kwestią ubezpieczenia zdrowotnego?

Jeśli urodzi Pani dziecko w czasie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, to z urlopu macierzyńskiego będzie Pani mogła korzystać maksymalnie do końca okresu, na jaki została zawarta umowa o pracę. Nawiązując do przytoczonej sytuacji - jeżeli poród nastąpi w połowie lutego, to możliwe jest skorzystanie z urlopu macierzyńskiego jedynie do 31 marca 2015 r., gdyż w tym dniu umowa ulega rozwiązaniu z powodu upływu okresu, na jaki została zawarta (przepis art. 30 § 1 pkt 4 kodeksu pracy).

UWAGA! Urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski są uprawnieniami ściśle związanymi ze stosunkiem pracy. Przysługują one wyłącznie pracownikom (art. 180, art. 182 [1] § 1, art. 182 [1a] § 1 kodeksu pracy). Z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego może korzystać tylko osoba pozostająca w stosunku pracy.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego. Po zakończeniu umowy na czas określony pracownica otrzymuje zasiłek macierzyński do upływu okresu, w którym przysługiwałby jej urlop macierzyński. W przypadku Czytelniczki będzie to zapewne okres 20 tygodni.

Mój kuzyn jest już prawie od dwóch miesięcy w areszcie lubelskim, był świadkiem jak jego znajomi bili innych ludzi, część świadków wskazała na niego, bo nie pamięta dokładnie kto ich bił, jak można mu pomoc żeby wyszedł z aresztu, co można zrobić?

Kwestie dotyczące stosowania najbardziej dolegliwego dla podejrzanego środka zapobiegawczego jakim jest tymczasowe aresztowanie uregulowane są w przepisach kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z przepisem art. 254 w/w kodeksu, podejrzany może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego; w przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy. Środek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli ustaną przyczyny, wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę.

Nadto, warto pamiętać, iż jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności:
* spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo,
* pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto