Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie już mandatów za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Michał Dybaczewski
Lubelski taksówkarz Andrzej Stasiak cieszy się ze zmiany
Lubelski taksówkarz Andrzej Stasiak cieszy się ze zmiany Małgorzata Genca
Nowelizacja ustawy prawa o ruchu drogowym spowodowała, że OC i dowód rejestracyjny można zostawić już w domu. - Czekało na to wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki tym zmianom nieco ułatwiamy im życie - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy - dodaje.

A jak tę zmianę oceniają lubelscy kierowcy?

- Wprawdzie ja i tak wszystkie dokumenty wożę ze sobą, to zmianę oceniam zdecydowanie na plus, bo jeśli z samochodu korzysta kilka osób to w końcu zniknie odwieczny problem: gdzie jest dowód rejestracyjny? - uważa Andrzej Stasiak, lubelski taksówkarz.

- No wreszcie, tyle się o tym mówiło i w końcu się doczekałem. To przede wszystkim zmiana ułatwiająca życie, szczególnie mojej żonie, bo wiele razy wracała do domu po dowód, a nawet dostała mandat za jego brak - zaznacza pan Zygmunt, mieszkający przy ul. Kompozytorów Polskich.

Jak zatem policja sprawdzi dane, które zawiera papierowa wersja dowodu rejestracyjnego i OC? Są one gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która od dawna jest udostępniana organom np. policji podczas kontroli drogowej.

- Policjant podczas kontroli dzięki specjalnym komputerom zamontowanym w radiowozie sprawdzi dane kierowcy - mówi Robert Koźlak z lubelskiej policji.

Jeśli podczas kontroli okaże się, że samochód nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, wówczas policja odnotuje ten fakt w systemie informatycznym.

Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak w trakcie dotychczasowych kontroli - pokwitowanie.

Co w przypadku stłuczki, czy brak OC nie będzie problemem? - Od teraz można poprzestać na spisaniu wspólnego oświadczenia. Takie oświadczenie powinno zawierać dane osobowe sprawcy kolizji oraz pokrzywdzonego, adres, informację o marce pojazdów, numery rejestracyjne i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowe - mówi Piotr Liwszic, specjalista ds. ochrony danych. - Posiadając numer rejestracyjny samochodu, możemy sprawdzić numer jego polisy czy nazwy zakładu ubezpieczającego. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego gdzie po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu otrzymamy natychmiast informacje o tym, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC. Otrzymamy także numer polisy, markę samochodu, nazwę i adres zakładu ubezpieczającego. Do tej właśnie firmy powinniśmy skierować nasze żądanie o naprawę naszego samochodu wraz z oświadczeniem sprawcy stłuczki lub kolizji - dodaje Liwszic.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że mimo zmian dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Dowód rejestracyjny i OC okażą się także konieczne jeśli kierowca będzie prowadził auto zarejestrowane poza Polską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto