Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2013: Jak się zrelaksować tuż przed egzaminem?

KS
KS
Napięcie narasta, serce bije znacznie szybciej, pocą Nam się dłonie i czujemy, że nic nie pamiętamy. Takie odczucia towarzyszą Nam za każdym razem gdy jesteśmy zestresowani. Jak można skutecznie się odprężyć?
Napięcie narasta, serce bije znacznie szybciej, pocą Nam się dłonie i czujemy, że nic nie pamiętamy. Takie odczucia towarzyszą Nam za każdym razem gdy jesteśmy zestresowani. Jak można skutecznie się odprężyć? Polskapresse/Archiwum
Stres pobudza, ale i paraliżuje. Co zrobić, by przetrwać te ostatnie chwile przed egzaminem? Jak się rozluźnić i pozbyć napięcia? Przytoczymy kilka podręcznikowych przykładów na to jak można walczyć ze stresem. Przeczytajcie!

Co zrobić gdy do rozpoczęcia egzaminu dzieli Nas już kilka minut. Napięcie narasta, serce bije znacznie szybciej, pocą Nam się dłonie i czujemy, że nic nie pamiętamy. Takie odczucia towarzyszą Nam za każdym razem gdy jesteśmy zestresowani. Jak można skutecznie się odprężyć?

CZYTAJCIE NASZ SERWIS MATURALNY!

Najprostszą techniką relaksacyjną opisywaną w podręcznikach jest relaks przez oddech.
Obserwuj każdy swój wdech i wydech. Oddychaj przez nos, wdychaj powietrze nosem lub ustami. Obserwuj oddech oraz nadchodzące wyobrażenia, myśli, uczucia – nie walcz z nimi, nie próbuj usunąć ich ze świadomości, pozwól im płynąć jak strumień. Dobrze jest przy stosowaniu tej techniki oddychać przeponą. Na czym to polega? Chodzi najkrócej mówiąc o oddychanie „brzuchem”. Podczas oddychania nie klatka piersiowa, a brzuch powinien się poruszać. Najczęściej kobiety oddychają klatką piersiową, co przy ich płytkim oddechu kończy się oddechem szczytami płuc. Dlatego kobiety są zwykle niedotlenione, co skutkuje gorszą pracą wszystkich organów, z mózgiem włącznie.

Gimnastyka mózgu

Metoda Dennisona czyli Kinezjologia Edukacyjna to metoda terapii i twórczej pracy oparta na znajomości wpływu ruchu na obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć i zdolność uczenia się. Oto przykładowe ćwiczenia:

Pozycja Dennisona: Ćwiczenie to składa się dwóch części:
Część 1. Wyciągnij ręce przed siebie, skieruj kciuki w dół, skrzyżuj ręce i spleć dłonie, podciągnij je do klatki piersiowej. Skrzyżuj nogi. Oddychaj powoli przez nos, język trzymaj na podniebieniu. Ćwiczenie wykonuj ok. 1 minutę.
Część 2. Palce złącz opuszkami, stopy ustaw równolegle do siebie, oddychaj luźno i głęboko. Pozostań w tej pozycji ok. 1 minutę.
To ćwiczenie poprawia: słuchanie i dodaje pewności siebie.

- Słoń:
Przyłóż ucho do wyprostowanego ramienia ręki, ręką tą rysuj w powietrzu "leniwą ósemkę" (znak nieskończoności). Zacznij od środka i poruszaj się w lewą stronę do góry. Rysując ósemkę patrz w dal i balansuj ciałem przenosząc jego ciężar z jednej nogi na drugą, uginając przy tym kolana. Wykonaj możliwie obszerne ruchy. Powtórz to ćwiczenie dla drugiej ręki.
To ćwiczenie pomoże Wam w usprawnieniu zdolności matematycznych, poprawie pamięci i usprawnieniu pisania ortograficznego.

- Kapturek myśliciela:
Palcami obu rąk chwyć brzegi małżowin usznych. Masuj jednocześnie obydwoje uszu rozwijając małżowinę uszną zaczynając od góry kończąc na dolnych płatkach. Wykonaj to ćwiczenie 3-5 razy, na koniec rozciągnij ucho we wszystkich kierunkach.
Wykonując to ćwiczenie usprawnicie: koordynację słuchowo-wzrokową, słuch, zdolności matematyczne, pamięć krótkoterminową i myślenie abstrakcyjne.

Wizualizacja

Ta technika polega na świadomym wywołaniu w naszym umyśle pozytywnego obrazu. Możesz stworzyć własną wizualizację, wystarczy tylko zamknąć oczy i pomyśleć o czymś przyjemnym, jeśli lubimy morze - o tym, że jesteśmy nad morzem. Możemy też pomyśleć o tym, że już jesteśmy po wszystkich egzaminach i o tym jak dobrze one nam poszły. Wyobraźcie sobie moment w którym dostajecie się na wymarzoną uczelnię. Przyjemne prawda? Teraz wystarczy już tylko dążyć do spełnienia tego marzenia.

Relaksacja Jacobsona

Polega ona na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii swojego ciała. Zazwyczaj zaczyna się od napinania prawej, a potem lewej nogi, następnie prawej, potem lewej ręki, z kolei mięśni brzucha, mięśni pleców, ramion i szyi i na końcu twarzy. Każdy rejon ciała najczęściej napina się 2-3 razy. Po każdym napięciu (ok. 5 sekund) należy całkowicie rozluźnić ten obszar ciała i wczuwać się w stan rozluźnienia. Ćwiczący powinien odczuć różnicę, jaka pojawia się w odczuciach płynących z ciała, gdy mięśnie były napięte oraz gdy są rozluźnione.

Jedną z najbardziej popularnych technik jest muzykoterapia

Najprościej mówiąc jest to relaksacja dźwiękiem. Włączamy jakąś spokojną muzykę, która nam odpowiada, kładziemy się lub rozkładamy wygodnie na fotelu, i przez około 20 minut jedynie wsłuchujemy w kojące dźwięki. Nie myślimy o niczym. Zmartwienia na chwilę odkładamy na bok. Można zamknąć oczy. Tuż przed wejściem na egzamin dobrze jest mieć ze sobą przenośny odtwarzacz muzyki. Wówczas kojące dźwięki mamy „pod ręką” zawsze wtedy gdy tego potrzebujemy. Chwila muzyki zawsze uspokaja i dodaje siły.

Przedstawiliśmy Wam tylko niektóre formy relaksacji. Podobno znakomite efekty dają również inne sposoby na relaks. Specjaliści zaliczają do nich: głaskanie zwierzaka, śmiech czy przytulenie się do drzewa (najlepiej brzozy). Każdy z Was może wybrać technikę najlepszą dla siebie. My możemy jedynie życzyć Wam powodzenia!


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto