Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelscy celnicy zatrzymali kosmetyki z wyciągiem ze zwierząt

KQ
Izba Celna w Białej Podlaskiej
Lubelscy celnicy zatrzymali ponad 3 tys. szt. kosmetyków do pielęgnacji skóry zawierających substancje pozyskane z gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem.

Pod koniec listopada firma mająca siedzibę na Ukrainie zgłosiła do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu środki do pielęgnacji skóry. Po przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Służby Celnej z lubelskiego oddziału analizie informacji na temat specyfików, okazało się, iż zawierają one składniki pochodzące z gatunków dzikich zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem.

- Opinia koordynatora ds. ochrony ginących gatunków potwierdziła, iż w składzie balsamów i kremów znajdują się substancje pochodzące z gatunków fauny i flory objętych Konwencją Waszyngtońską. W rezultacie Służba Celna zatrzymała 3.325 tubek ze specyfikami zawierającymi m.in. tłuszcz lub żółć z niedźwiedzia oraz ekstrakt z pijawki lekarskiej mówi Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Obrót produktami pochodzącymi z roślin i zwierząt wpisanych na światową listę ginących gatunków (CITES) wymaga zgody Ministerstwa Środowiska.

Ukraińska firma nie posiadała odpowiednich zezwoleń. Służba Celna prowadzi postępowanie w tej sprawie. - Niewykluczone, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Obrót zwierzętami i roślinami ginących gatunków oraz produktami z nich wykonanymi bez wymaganych zezwoleń jest zagrożony karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności - dodaje Siemieniuk.

Niedźwiedzie w klatkach

Chociaż trudno znaleźć wiarygodne przesłanki wskazujące na skuteczność takich specyfików, cieszą się one niesłabnącą popularnością. Osoby wierzące w cudowną moc tych "medykamentów" często nie zdają sobie sprawy, że ich wyprodukowanie wiąże się z ogromnym cierpieniem zwierząt. Drastyczny sposób pozyskiwania żółci niedźwiedzi ujawniło Światowe Towarzystwo Ochrony Zwierząt. Niedźwiedzie trzymane są pojedynczo w ciasnych klatkach, zazwyczaj tak małych , że nie mogą w nich usiąść, a tym bardziej stać. Rozmiar klatki pozwala im jedynie leżeć niemal w bezruchu. Niedźwiedziom wszczepia się w żołądek kraniki i codziennie upuszcza żółć. Los zwierząt, które cierpią z powodu nigdy nie gojącej się rany, chorób i bezczynności jest tym bardziej okrutny, iż przeciętnie niedźwiedzie wegetują w ten sposób ok. 10 lat.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto