Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Banki cenią emerytów

Joanna Ćwiek
Na rynku jest coraz więcej ofert skierowanych do osób starszych. Firmy telekomunikacyjne wprowadzają specjalne dla seniorów telefony, biura podróży - wycieczki, a banki - odpowiednie dla nich konta.

Od grudnia specjalną ofertę dla seniorów wprowadził na przykład Polkomtel. Jak tłumaczy Adam Suchenek, rzecznik prasowy spółki, firma zdecydowała się na wprowadzenie tej oferty, bo zauważono, że taka jest potrzeba rynku.

Dwa nowe telefony dla osób starszych, które ma teraz w ofercie Plus, mają duże wyświetlacze i przyciski, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób, które mają gorszy wzrok. W dodatku producent nie wyposażył ich w żadne dodatkowe funkcje, z których starsze osoby zazwyczaj nie korzystają. W zamian za to baterie w telefonach wytrzymują znacznie dłużej.

Gwałtowny wysyp ofert dla seniorów nie powinien nikogo dziwić. W Polsce obecnie jest 5,1 mln osób po 65. roku życia. W 2035 r. ma już ich być około 9 mln. Komisja Europejska przewiduje, że do roku 2050 liczba osób w wieku powyżej 65. roku życia wzrośnie o 70 proc., a osób powyżej 80. - o 170 proc.

W dodatku emeryci, wbrew temu, co się powszechnie uważa, nie są najuboższą grupą w społeczeństwie.

PBS DGA w swoim raporcie "Czy inwestycja w seniora ma szansę zwrotu?" wylicza, opierając się na danych GUS, że dochód emerytów już teraz jest często wyższy niż w gospodarstwach z osobą pracującą. I nadal rośnie - w 2008 r. dochody emerytów były statystycznie o 100 zł wyższe niż w 2007 r. Policzono, że rocznie polscy emeryci są w stanie odłożyć ponad 4 mld zł.

- To bardzo ważna dla nas grupa. Senior to prawdopodobnie wieloletni lojalny klient osiąga stabilne stałe dochody i dużo odkłada - mówi Magdalena Załubska-Król z biura prasowego Pekao S.A.

O oszczędności starszego pokolenia biją się dziś m.in. biura turystyczne. Dzięki ich oszczędnościom próbuje wyjść z kryzysu Hiszpania uruchamiając program "Travel Senior", promowany hasłem "Hiszpania w kwiecie wieku." Skierowany jest on do starszych obywateli Unii Europejskiej, w tym również Polski. Jest dotowany przez rząd hiszpański oraz autonomiczny rząd prowincji Andaluzji i Wysp Balearskich. Władze chcą ściągnąć seniorów na zimowe wakacje i tym samym zapełnić puste poza sezonem hotele w Costa de la Luz, Costa del Sol oraz na Majorce.

Warunkiem skorzystania z tej oferty jest ukończenie 55 lat (ale nie można mieć więcej niż 75 lat) przez co najmniej jednego uczestnika eskapady. Drugi może być młodszy. Siedem dni w hotelu czterogwiazdkowym z pełnym wyżywieniem (śniadanie, obiad i kolacja) i z napojami wliczonymi w cenę (wino i woda), dwiema półdniowymi wycieczkami oraz programem animacyjnym w hotelu kosztuje średnio 343 euro.

O oszczędności emerytów zaczęły także zabiegać polskie banki, wprowadzając dla nich specjalne konta.

Według rankingu przygotowanego przez Open Finance wynika, że najlepsze oferty dla seniorów mają: Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy i Lukas Bank. - Sprawdziliśmy zarówno specjalne rachunki dla starszych osób, jak i te tradycyjne, dostępne dla wszystkich klientów - mówi Mateusz Ostrowski, autor powyższego zestawienia.

W przygotowanym rankingu analitycy uwzględnili ofertę 27 banków. Pozycją, która miała największy wpływ na ostateczną ocenę (70 proc.), były koszty korzystania z konta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto